Zekiye Çomaklı

1954 yılında Erzurum'un Aşkale İlçesinde Dünyaya Gelen Zekiye Çomaklı...

Zekiye Çomaklı

Erzurum Değerlerinden!


1954 yılında Erzurum'un Aşkale İlçesinde Dünyaya Gelen Zekiye Çomaklı...

Erzurum'a sevdasını, 'Bir gün geri döndüğümde beni tanıyamazsın diye senden ayrılamıyorum, güzel Erzurum' diyerek anlatan, Zekiye Çomaklı, Erzurum'da pek çok ilki gerçekleştirmiş ve bu çalışmaları ile 'Dadaş Kızlarına' örnek olmuştur.

Zekiye Çomaklının çalışmalarından örnekler;

Erzurum'un ilk kadın Köşe Yazarı, 1980'de Hürsöz Gazetesi'nde başlayan köşe yazarlığı 1992'den itibaren, 'DOBRA DOBRA' ismiyle ERZURUM Gazetesi'nde yer aldı.

Şiirlerini kitaplaştıran Erzurumlu ilk kadın Şair, Şiir kitapları Duyguları Giyinmek '1992' Hatmigül '2002' Hatmigül Şiir Kitabının tüm gelirini Erzurum Emniyet Mensupları Eşleri Dayanışma Derneğine Bağışladı, 1988'de Kültür Müdürlüğü Galerisinde Erzurum'da ilk 'ŞİİR SERGİSİ' çalışmasını açtı.

Zekiye Çomaklı

Cumhuriyetimizin75. Yılına atfen, Erzurum Atatürk Üniversitesi oditoryumunda kendi şiirlerinden bestelenen ve A.Ü.Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci ve hocaları tarafından seslendirilen şarkılar eşliğinde yine kendi şiirlerini okuduğu, 'HATMİGÜL ŞİİR DİNLETİSİ' bin 500 kişilik katılımla gerçekleştirdi.

Erzurum Yakutiye ve Oltu ilçesi Belediyelerinin festivallerinde, Cezaevlerini İyileştirme ve Rehabilitasyon programları çerçevesinde, Erzurum Yarı Açık Cezaevinde ve Cumhuriyetin 80. yılı onuruna gönüllü olarak, 'KEHRİBAR ŞİİR DİNLETİLERİ' gerçekleştirdi.

Amatör Çalışmalarından oluşan fotoğraflar ile Türkiye' de ve Erzurum'da ilk defa Cezaevlerini İyileştirme ve Rehabilitasyon Programı Çerçevesinde Erzurum Yarı Açık Cezaevinde, 'Nostaljik Erzurum Fotoğrafları Sergisi' açtı.

Erzurum'un ilçelerinden ilk defa birisinin kapsamlı bir Belgeselini yazdı; ''İpek Yolunda Bir Kavşak- Aşkale''.

Erzurum Yöresel Yemeklerini ilk defa kitaplaştırdı; ''Karlar Ülkesinin Damak Tadı''

Erzurum El Oyaları ile ilgili ilk kitap Çalışmasını bitirdi.

İlk defa bir Dadaş Kızı, Erzurum Valiliği tarafından Nahcivan Özerk Cumhuriyetinde yapılan uluslararası bir Kadın Konferansına Türkiye'yi temsilen konuşmacı olarak görevlendirildi.

Erzurum' da İlk defa bir Dadaş Kızı olarak Belediye Başkan Danışmanlığı yaptı.

Doğu Anadolu'nun ilk ve tek Girişimci Kadın Derneği olan, ERZURUM GİRİŞİMCİ KADINLAR DERNEĞİ (ER-KADIN) kurucu Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

Zekiye Çomaklı

Taglar: Zekiye Çomaklı, Erzurumlu, Dadaş Kızı

Yorum Yazın