Sebahattin Bulut

Sebahattin Bulut

"Sebahattin Bulut, 1926 yılında Erzurum'da doğdu. 31 yıllık devlet memurluğunun ardından, 1982 yılında emekli oldu. 1951 yılından sonra çeşitli spor kulüplerinde sanatsal faaliyetlerde bulundu. Palandöken spor Kulübü Tiyatro Kolu'nda kendi yazdığı: ""Yanlış hesap Bağdat'tan döner"", ""Meşhedi Kamber"", Ali'nin Berber dükkanı"", ""Kiralık odalar"", ""Çingene kızı"" isimli müzikalleri sahneye koydu ve bazılarında rol aldı.

1957 yılında Halk Oyunları ve Türküleri Derneği Yönetim Kurulu'na seçildi. 1974 yılından beri de aynı dernekte başkanlık görevini yürüten Bulut, derneğin yayınladığı 6 sayfalık Yakutiye Mecmuası'nın genel yönetmenliğini de yaptı. Bu dergide ilk folklor araştırmalarını yayınladı. Dernek bünyesinde oluşturduğu tiyatro kolunda kendi yazdığı ""Şenlik"", ""Tarihten sayfalar"", ""Konuşan ölüler"", ""Mohaçta'dan Aziziye'ye"", ""Beklenen madalya"", ""Gören gözler"" isimli oyunların yanında, ""Reyisi Sana Veriyorum"", ""Hürrem Sultan"", ""4. Murat "" ve ""Köroğlu"" oyunlarını sahneledi. ""Aziziye'de düğün var"", ""Milli Mücadele Başlıyor"" ve ""Beyaz Kartallar"" isimli radyofonik oyunları devlet tiyatrosu sanatçılarınca seslendirilen Bulut'un bu oyunları TRT Erzurum Radyosu'nda yayınlandı.

50. yıl kutlama ve 1973 Erzurum yıllığını hazırlama komitesinde görev alan Bulut ayrıca, Aziziye Anıtı Yaptırma Derneği'nde de görev aldı. Bulut, 'Anıtlaşan Aziziye' isimli bir de kitap yazdı. 1984 yılında ""Kuşaktan Kuşağa Erzurum Folkloru"" isimli kitabı yazan Bulut, Milli Eğitim Bakanlığı'nca dernekler arasında düzenlenen araştırma yarışmasında bu kitapla birincilik ödülünü aldı. Metinlerini yazdığı ""Oduncu"" isimli orta oyunu, ""Şekerbaşı"", ""Kına gecesi"" isimli senaryoları İzmir Televizyonu'nca çekilerek yayınlanan Bulut, ayrıca ""İz Bırakanlar"", ""Kuşaktan Kuşağı Erzurum Folkloru"", ""Damla Damla Erzurum"", ""Erzurum Çarşı pazar"", ""Erzurum Türküleri"" kitaplarını yazdı.

02.03.2006 tarihinde aramızdan ayrıldı. Ruhu şâd olsun.
"

Yorum Yazın