Şevket Özdem

Şevket Özdem

"Hattat Şevket Özdem 1926 Yılında Erzurum'un Aşkale ilçesine bağlı Taşağıl köyünde doğdu. İlk mektebi köyünde bitirdikten sonra kendi gayreti ile dini ilimlere yöneldi. 1946 yılında Alavarlı Efe hazretlerinin dervişi oldu.

Hafızlık ve tahsili için 1948 yılında önce Konya´ya ardından da İstanbul'a gitti. İlk olarak Hasan Akkuş hocanın medresesinde hafızlığa başladı. Mihrimah Sultan´da Gönenli Mehmet Efendi'den hafızlığını tamamladı. iki yıl Arapça okudu. Müftülüğün açmış olduğu Müezzinlik sınavını kazanarak Sultanahmet İshak Paşa Camii'nde göreve başladı.


Görev yaptığı caminin içinde bir köşeye yazdığı besmele onun hat sanatına başlamasına vesile oldu. O yıllarda Maârif matbaasında hattatlık yapan Mıuhammed Şevket Pektaş Efendi (1880-1969); bu besmele sayesinde genç Ömer Şevket Efendiyi fark etti. İlk olarak Sülüs ve Nesih´den Hüsn-i Hatta Başladı. Daha sonra Ta´lik meşk etti. Muhammmed Şevket Efendi,Ömer Şevket´i hocası Re´fet Efendi, arkadaşları Halim Özyazıcı, Hamid Aytaç ve Süheyl Ünver ile tanıştırdı. Süheyl Bey´den iki ay kadar şükûfe çalıştı. Şevket Özdem uzun zaman Halim ve Hamid hocadan da meşk aldı. 1954 yılında Sultanahmed Camii´nde yapılan bir merasimle Şevket Pektaş ve Hamid Aytaç imzasıyla Halim Efendinin elinden icazetnamesini aldı. İcazet duasını Gönenli Mehmed Efendi okudu.

Ailevi nedenlerden dolayı 1965'de memleketi Erzurum'a döndü. Erzurum ve Aşkale´deki camilerde görev yaptı. 1978´de imamlıktan emekli oldu müteakiben hac vazifesini ifa etti. Şevket Özdem İstanbul´dan döndükten sonra hattı bırakmadı. Aşkale´deki evinde bütün zamanını hatla meşgul olarak geçirdi. Yüzlerce hilye, dua, ayet ve hadislerden mürekkeb levhalar, ayrıca 17 cüzü tamamlanmış bir Mushaf-ı şerif yazdı. Erzurum ve çevre illerde 25 kadar caminin yazılarını yazdı. ""Bu sanatın tadına varan kişi bir daha bırakamaz, her zaman iyiye ve güzele ulaşmak için kendini zorlar ve neticede kıymetli eserler doğar. Hattatlık fedakârlık isteyen bir sanattır"" diyen Şevket Özdem bu sanatı taşrada ihya ve icra eden vefakâr bir sanatkarımızdı. Birçok hafızlar yetiştirdi. Torunu Nurullah Özdem´de hat sanatına dedesi Şevket Efendiden başladı. 2007 yılında Davut Bektaş´dan Sülüs ve Nesih icazetini aldı. Şevket Özdem 7 Ocak 2003 de Erzurum´da Hakkın rahmetine vasıl oldu.


[CENTER][/CENTER]

[CENTER][/CENTER]

[CENTER]

Aşkale Yeni Camii Mihrap [/CENTER]

[CENTER][IMG]/sayfa_images/Terminal_Camisinden.jpg[/IMG]

Terminal Camii[/CENTER]


Aşkale Yeni Camii Mihrap
"

Yorum Yazın