ERZURUMLU ÜNLÜLER

'Dünya'da Türkiye Türkiye'de Erzurum' Sözünün Sahibi Abdulgafur Has Hoca Efendi!

Dünyada Türkiye Türkiyede Erzurum Sözünün Sahibi Abdulgafur Has Hoca Efendi!
'Dünya'da Türkiye Türkiye'de Erzurum' Sözünün Sahibi Abdulgafur Has Hoca Efendi!


Erzurumlu Abdulgafur Efe
 

Akşam Namazını Kılarken Hakka Yürüyen Alim!
 

Abdulgafur Has Hoca Efendi 1939 yılında Erzurum'un Çat ilçesi Babaderesi köyünde doğmuştur. Erzurum halkı arasında Abdulgafur Efe olarak da bilinmektedir.

Eğitimini babası Babadereli Ahmet Efendi'den almıştır. Abdulgafur Has Hoca Efendi'nin dedesi Resul Efendi de zamanın önemli âlimleri arasındadır. Resul Efendi'nin kardeşi Ürdün Kralı Hüseyin'in dedesi, diğer kardeşi türbesi Kars ilinde olan Şeyh Muhammed Kebir-i Hazretleridir. Molla Resul'ün türbesi ise Çat'ın Şeyh Hasan köyündedir.

Soyları Hz. Hüseyin Efendimize dayanmaktadır. Abdulgafur Efe'nin ailesi Bağdat'tan Bingöl'e bağlı Sevkar köyüne, oradan da Babaderesi köyüne gelmişlerdir. Bu köyde âlem-i İslam'a hizmet etmek için her fedakârlığı yapmışlardır.

Abdulgafur Efe Hazretleri, Ahmet Efendinin yedi oğlundan dördüncüsüdür. Abdulgafur, 5 yaşında kalbi Allah diye atan bir çocuk. Babası Ahmet Efendi bunu fark edince Abdulgafur Efe Hazretlerine ayrı bir değer vererek irşadına başlamıştır. Hadis, tefsir, fıkıh gibi on iki ilmin hepsini bitirmek üzere babasından almıştır.

18 yaşında Çat ilçesine bağlı Taşağıl köyünde imam olarak göreve başlamış, yirmi yıl burada imamlık göreviyle beraber birçok talebe yetiştirmiştir.

Babadereli Abdulgafur Has Hoca Efendi

Erzurum'a Hangi Tarihte Yerleşti?

Daha sonra Erzurum'a bağlı merkez Tufanç köyünde görevine devam etmiştir. Has Hoca Efendi Erzurum ve civarında birçok caminin inşasına da öncülük etmiştir. Bunlardan biride Erzurum'un Karayolları Mahallesindeki Babadereli Ahmet Efendi camiidir.1994 yılında Erzurum merkeze yerleşerek Babadereli Ahmet Efendi Vakfı'nın da kurulmasına vesile olmuştur.

Abdulgafur Efe (Hz) akşam namazını kılarken vefat etti. 23 Ocak 2007 tarihinde Lalapaşa camiinde kılınan cenaze namazının ardından Dutçu köyünde toprağa verildi.

'Dünya'da Türkiye Türkiye'de Erzurum' Sözünün Sahibi Abdulgafur Has Hoca Efendi!

Onu Tanımayan Erzurumlu Var Mı?

Erzurumluların gönlüne taht kurmuş bir maneviyat adamıydı. Hiçbir Erzurumlu yoktu ki, onu tanımasın. Devamlı Allah ve Resulünden bahsederdi. Kimsenin aleyhinde konuşmamıştı ve bunu da asla sevmezdi. Erzurum aşığı olduğunu şöyle dile getirirdi:" Dünyada Türkiye, Türkiye'de Erzurum...

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
15 Ocak 2017 00:00
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza