ATÖLYE - KURS

Erzurum’da Buz Müze!

Erzurum’da Buz Müze!
Erzurum’da Buz Müze!

Bu Müze Çok Farklı!


Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) bünyesinde sanatsal faaliyetlerini sürdüren Atabuz Müzesi 2021’in ilk ayında 2 farklı sergiye ev sahipliği yapıyor.


Özellikle okulların dönem arasına girmesiyle birlikte ailelerin ilgisini çeken Atabuz Müzesinin birinci katında GSF Heykel Bölümü öğretim elemanları tarafından 3 aya yakın sürede hazırlanan “Cumhuriyet ve Çocuk” isimli karma sergi yer alırken, ikinci katında ise GSF Seramik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Caner Yedikardeş’in “Tuzbuz” isimli kişisel sergisi gösterime sunuluyor.

Erzurum’da Buz Müze

Çocuklara Yönelik Tasarımlar Sergileniyor!

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bulat’ın küratörlüğünde ekim ayında başlanan ve Cumhuriyet’i yansıtan değerlere gönderme yapan çalışmaların yer aldığı “Cumhuriyet ve Çocuk” sergisinde sanatın ilgi ve izlenme yaşını daha erken süreçlere çekme gayretiyle çocuklara yönelik tasarımlar hazırlandı.

Cumhuriyet ve Çocuk Erzurum Atabuz Müze

Sergide Muammer Sun’a İthafen Eserler de Yer Alıyor!

Erzurum’da direnişin sembolü haline gelen Nenehatun üzerinden üretilen eserlerin yanında çocukların temas edebildiği, iletişim kurabildiği imgelerden oluşan bu tasarımların, “Cumhuriyet ve Çocuk” sergisinin ana eksenini oluşturduğunu belirten Dekan Bulat, ayrıca sergide geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden sanatkar, Atatürk Üniversitesi marşının da bestekarı Muammer Sun’a ithafen eserlerin de sergilendiğini söyledi.

 Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Atabuz Müze

Seramik ve Buz Tekniği İlk Kez Bir Arada Kullanıldı!

Atabuz Müzesinde yer alan diğer bir çalışmanın ise “Tuz Buz” adıyla sergilendiğini aktaran Bulat; sergide Dr. Öğr. Üyesi Caner Yedikardeş’in seramik ve buz malzemeyi bir araya getirerek teknik anlamda bir ilke imza attığını ifade etti.

Erzurum Atabuz Müzesi

Sergiler 2 Ay Boyunca Devam Edecek!

Müzelerin çocukların hayal dünyasını geliştirmesinde oldukça önemli yerler olduğunu aktaran Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, okulların tatile girmesiyle birlikte yarıyıl hediyesi olarak çocuklara yönelik Atabuz Müzesinde çeşitli sergiler düzenlediklerini dile getirdi.

Erzurum’da Buz Müze

Ziyaretler Ücretsiz!

Pandemi dönemi nedeniyle çoğunlukla evlerinde vakit geçiren çocukların ve onlara destek olan ailelerin eğlenceli vakit geçirmeleri için düzenlenen etkinliklerin oldukça ilgi çektiğini ifade eden Çomaklı, Atabuz Müzesinde geçen hafta açılışı gerçekleştirilen sergilerin yaklaşık 2 ay boyunca ücretsiz olarak sanatseverlerin beğenisine sunulacağını aktardı.

Müze Ziyaret Saatleri!

Atabuz Müzesi mesai saatleri icerisinde açık olacak...

Erzurum Atabuz Müze

Kaynak: AÜ

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
27 Ocak 2021 12:46
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}