EKONOMİ

Yüksek Rakımda Yetişen Lavantalar!

Yüksek Rakımda Yetişen Lavantalar!
Yüksek Rakımda Yetişen Lavantalar!

Erzurum Lavantaları Değerlendirilmeyi Bekliyor!


Türkiye'nin farklı bölgelerinde yetişen lavantalar ekonomiye kazandırılıyor. Erzurum’da ise değerlendirilmeyi bekliyor.

Haziran ayının ortalarını yaşadığımız bugünlerde yer yer sosyal ağlarda lavanta paylaşımları dikkat çekiyor. Genelde piknikçilerin veya kısmen fotoğraf sanatçılarının paylaştığı lavanta görselleri beraberinde birçok soruyu getiriyor.

Örneğin ilk akla gelen soru, ‘Lavantalar ekonomiye kazandırılamaz mı?’ oluyor. Ardından nasıl kazandırılmalı diye muhabbet konusu oluyor. Akabinde farklı düşünenler, ‘Hiç olmasa etkinlikler düzenlenip fotoğraf sanatçıları çağrılamaz mı?’ diye ekliyor. Bu çerçevede yetkililere iş düşüyor. Neden Erzurum lavantaları Türkiye gündemine gelmesin?

Yüksek Rakımda Yetişen Lavantalar

Lavanta Nedir?

Lavanta, Akdeniz kökenli bitki türü olup Erzurum’da da yetişmektedir.

Çalı görünümlü, toplu başak biçiminde mavi, morumsu ya da kırmızı çiçekler açan bitki Haziran ve Temmuz aylarında açıyor.

Lavanta Nerelerde Kullanılır?

Lavanta bitkisinden; lavanta çayı, lavanta yağı, lavanta tentürü, lavanta kolonyası, lavanta sabunu ve şampuanı üretiliyor. Ayrıca içeriğindeki lavanta esansının zenginliğiyle parfümeri endüstrisinde ham madde olarak kullanılıyor.

İlaç sanayisinde koku vermede, merkezi sinir sistemini düzenleyici ilaçların bileşiminde yer alan lavanta, sanayide parfümeri ve kozmetikte cilt temizleyici losyon, koku verici, kokulu banyo sabunu ve köpüklerin yapımında kullanılıyor.

Erzurum'da Yüksek Rakımda Yetişen Lavantalar

Lavantanın Faydaları!

Sivilceler, astım, bronşit, saç dökülmeleri, kadın hastalıkları, sinir hastalıkları, bazı cilt hastalıkları, akciğer hastalıkları, romatizma, tenya, öksürük ve baş dönmesine karşı kullanılan ilaçların bileşiminde de yer alan lavanta bitkisi bahsedilen hastalıkların bitkisel olarak tedavisinde kullanılabiliyor.

Lavanta ile elde edilen çayın, üst solunum yollarında meydana gelen iltihaplanmaların, vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Yutma zorluğu ve boğaz şişkinliği olan kişilerinde çay ile iyi hissetmeleri mümkün oluyor.

Uyku problemleri yaşayanların lavanta yağını boyun ve bilek bölgelerine sürülmesi, uyku sorunlarını çözmede yardımcı olabiliyor. Aynı zamanda depresyon ve anksiyeteye karşı sakinleştirici bir etkisi bulunuyor.

Lavanta, kozmetik alanında özellikle alerjik ciltler için doğal bir yöntem olarak kullanılabiliyor. 

Erzurum Lavanta

Görsel Kaynak: Nihat Kılıçoğulları

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
14 Haziran 2021 12:11
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}