ERZURUMLU ÜNLÜLER

Küçük Kazım Bey'i Tanıyor Musunuz?

Küçük Kazım Beyi Tanıyor Musunuz?
Küçük Kazım Bey'i Tanıyor Musunuz?

O IV. Murad'ın Bayraktarı Kazanasmaz'ın Torunu!

Anadolu'nun paylaşım savaşında Doğu Anadolu Bölges'nde askeri ve siyasi olarak katkılar sağlamış Kazım Yurdalan'ı sayfalarımıza taşıyoruz.

Kazım Yurdalan (Küçük Kazım Bey) IV. Murad'ın bayraktarlarından "Kazanasmaz" lakaplı Mehmet Ağa'nın 5. göbekten torunu olarak 1883 yılında Erzurum, Söğütlü köyünde doğdu.

kazım yurdalan

İlk Görev 4. Ordu Emrinde...

1900 tarihinde girdiği Harp Okulundan 1902’de Piyade Teğmeni olarak mezun oldu ve 4. Ordu emrine atandı. 27 Şubat 1909 tarihinde Jandarma sınıfına nakledilerek Muş ili Jandarma bölük komutanlığına atandı.Yurdalan, 13 Nisan 1912 tarihinde Yüzbaşı rütbesine yükseltilerek Trabzon Jandarma alayı Hatina Bölük komutanlığına 8 Agustos 1913 tarihinde de Erzurum Jandarma alayı merkez bölük komutanlığına atanmıştır.

I.Dünya savaşında Erzurum savunmasında Kargapazarı muharebesinde ve Erzurum’un düşman eline geçmesi sonucu Tercan Hebek dağı muhaberesindeki hizmet ve fedakarlığına karşı 25 Mayıs 1916 tarihinde Binbaşı rütbesine yükseltilmiş, ayrıca savaşta müttefikimiz olan Avusturya Macaristan İmparatorluğu tarafından da Askeri liyakat sahibi ile askeri harp nişanı verilmek suretiyle mükafatlandırılmıştır.

21 Aralık 1916 tarihinde 3.Ordu komutanlığınca Trabzon Jandarma alayı komutanlığına vekaleten atanmıştır.

kazım yurdalan

Erzurum Müdafa-i Hukuk Cemiyetinin Kuruluşu ve Mustafa Kemal Atatürk'ün Üye Olarak Girmesi İçin İstifası...

Bu görevi süresince Postoncu Rumlara karşı ciddi bir mücadele veren Yurdalan, Ferit Paşa hükümetince re'sen emekli edilmiştir. Bunun üzerine 1919 tarihinde Erzurum’a gelerek Süleyman Necati ve Hüseyin Avni beyler ile Erzurum Müdafa-i Hukuk Cemiyetini kurmuştur.

Erzurum kongresine Mustafa Kemal Atatürk ve Rauf Orbay’ın üye olarak girmelerini sağlamak için Cevat Dursunoğlu ile beraber Erzurum üyeliğinden istifa etmiştir.

Sonradan kongreye Tortum üyesi olarak katılmıştır.

Kars ilinin düşmandan kurtarılmasında gösterdiği başarısı ve İstiklal Madalyası

Erzurum Kongresinden sonra silahlı kuvvetlerde görev almış 29.Piyade Alay komutanı olarak Kars ilinin düşmandan kurtarılmasında gösterdiği başarıdan dolayı 1920 tarihinde Yarbay rütbesine yükseltilmiştir ve istiklal madalyası ile ödüllendirilmiştir.

kazım yurdalan

Erzurum Belediye Başkanlığı...

1935 yılından 1945 yılına kadar değişik hizmetlerde bulunan Yurdalan, 1945 yılından 1950 yılına kadarda Erzurum belediye başkanlığı görevinde bulunmuştur.

13 aralık 1962 yılında İstanbul deniz hastanesinde vefat eden Yurdalan’ın kabri, vasiyetnamesindeki isteği üzerine bilahare Erzurum şehir mezarlığına nakledilmiştir.

kazım yurdalan

Mezar taşında yazılı olan “İnkılapçının maddi varlığı içinde yaptığı toprak olmalıdır” cümlesi yaşamının açık ve seçik aynasıdır.

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
23 Temmuz 2019 14:33
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza