Mart Ayı Geride Kaldı. İşte Erzurum'da Mart Ayında En Çok Konuşulanlar

Mart (2017); - Erzurum'da Neler Oldu? Mart ayı geride kaldı. Erzurum'da Mart ayı içersin de en çok konuşulan gelişmeleri sizler için derledik.

Mart Ayı Geride Kaldı. İşte Erzurum'da Mart Ayında En Çok Konuşulanlar


Mart (2017); - Erzurum'da Neler Oldu?


Mart ayı geride kaldı. Erzurum'da Mart ayı içersin de en çok konuşulan gelişmeleri sizler için derledik.


1. Erzurum Kurtuluş Günleri

Erzurum Kurtuluş Günleri

Mart ayı içersin de en çok konuşulan konuların başında Erzurum (12 Mart) ve ilçelerinin düşman işgalinden kurtuluşu ve etkinlikleri yer aldı.


2. Baharı Beklerken Yaşanan Mart Soğukları

Erzurum'da Baharı Beklerken Yaşanan Mart Soğukları

Zaman zaman yağan kar ve içimizi üşüten soğukları ile halk ağzında berdelecüz denen, Arapçadan Türkçemize girmiş olan 'berdü'l-acûz' yani 'kocakarı' soğuklarını yaşadık ki tedbirini iyi almayanlar için yine Mart kapıdan baktırdı, kazma kürek yaktırdı.


3. 18 Mart Çanakkale Destanı

Çanakkale'de ve ülkemizin bir çok yerinde şehitlerin kanlarıyla yazılan destanlar Erzurum'da birbirinden anlamlı etkinlilerle anıldı.


4. Referandum Süreci

Erzurum Referandum Süreci

Gündemde en çok yer alan konuların başında yer aldı. İlimizde değişik programlar ile sürekli gündem olan süreçte, Cumhurbaşkanı programının ertelenmesiyle ulusal gündem de yer aldı.


5. 13. Uluslararası Erzurum Kar Film Festivali

13. Uluslararası Erzurum Kar Film Festivali

Türkiye' nin İlk ve tek online film festivali olan Kar Film Festivali 28-29 ve 30 Mart tarihinde "Darbe ve Demokrasi" konusuyla bir çok farklı etkinlikle gerçekleştirildi.


6. İstiklal Marşı'nın Kabülü, Nevruz, Dünya Su Günü, Dünya Kadınlar Günü...

İstiklal Marşı'nın Kabülü

Belirli gün ve haftalar Mart ayı içerisinde gündem de yer aldı. Bunlardan en çok gündem olanlar, 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabülü, Nevruz, 22 Mart Dünya Su Günü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Yaşlılar Haftası, Down Sendromlular haftası.


7. Üç Ayların Başlaması ve Regaib Kandili

Erzurum'da Üç Aylar ve Regaib Kandili

Mart ayı içerisinde mübarek üç ayların başlaması ve Receb ayının ilk Cuma gecesi olan Regaib Kandili gündem de yer aldı.


8. Erzurum'da Mart Ayı Ekonomik Gelişmeleri

Erzurum'da Mart Ayı Ekonomik Gelişmeleri

Yeni kurulacak organize sanayi bölgesi çalışmaları, ETSO ve KOSGEB destekleri ve faaliyetleri, girişimcilik eğitimleri, KUDAKA cazibe merkezi programları, istihdam fuarı ve özellikle kadınlara yönelik finansal programlar gündemde sıklıkla yer aldı.


9. Yavuz Bülent Bakiler Konferansı

Erzurum Yavuz Bülent Bakiler Konferansı

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Kitap Mütalaaları, yazarlarla düzenlenen etkinlikler, özellikle Yavuz Bülent Bakiler Konferansı en çok konuşulanlar arasında yer aldı.


10. Murat Ertürk'ün Avrupa Güreş Şampiyonası'nda Yazdığı Destan

Avrupa Güreş Şampiyonu Murat Ertürk

Mart ayının son günlerinde gerçekleşen Murat Ertürk'ün Avrupa Güreş Şampiyonluğu ay içerisinde gerçekleşen önemli gelişmeler arasında yer aldı.

Yorum Yazın