KAYAK MERKEZLERİ

Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi
Palandöken Kayak Merkezi

Kar Kalitesi ve Eşsiz Doğası İle Palandöken Kayak Merkezi!

Erzurum'un güneyinde yer alan 70 km uzunluğundaki, 25 km genişliğindeki, 3 bin 176 m yüksekliğindeki Palandöken, 5 ay bo­yunca kayak yapmaya elverişli yapısı, eşsizdoğası, kar kalitesi ve uzun pistleri ile dünyanın en önemli kayak merkezlerinden biridir.

erzurum portalı palandöken kayak merkezi

Pistlerde Gece Kayağı İmkanı

Dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında yer alan Palandöken Kayak Merkezi, 2000 -3176 metre rakım farkına sahiptir. Kayak merkezinde 7 kolay, 8 orta, profesyonel (zor) ve 4 doğal pist yer almaktadır. Bu pistlerde 10 telesiyej, 1 teleski, 2 baby lift, 1 gondol lift hizmet vermektedir. Gondol lift ile 1000 metrelik bir tırmanışla 3176 m yüksekliğindeki Ejder Tepesi'ne ulaşılmaktadır. Son çalışmalarla, pistlerin bir kısmı geceleri ışıklandırılarak kayak imkanı sağlanmaktadır.

erzurum portalı palandöken kayak merkezi

Kış Sporları ve Kış Turizmi Hareketleri Bakımından Türkiye'nin Birinci Derecede Önemli Kayak Merkezi

Kış sporları ve kış turizmi hareketleri bakımından Türkiye'nin birinci derecede önemli ve öncelikli kayak alanları arasında yer alan Palandöken Dağları, serbest kayak ve kış turizmi hareketleri yönünden de uluslararası bir istasyon özelliği taşımaktadır. 2011 yılında 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'na ev sahipliği yapan ve 2017 EYOF(Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları) organizasyonunun gerçekleştirileceği Erzurum, Türkiye ve dünya kış turizminin yeni cazibe merkezlerinden biri olmuştur. Palandöken kayak merkezi, New York Times Gazetesi tarafından belirlenen dünyadaki 41 kayak merkezi arasında 18. sırada gösterilmiştir.

erzurum portalı palandöken kayak merkezi

Cazip ve Uluslararası Tescilli Kayak Pistleri

Alp disiplini ve snowboard için cazip pistlerin bulunduğu kayak merkezi; yamaç paraşütü, dağcılık, snowtube, paintball gibi farklı aktivitelere de olanak sağlamaktadır. Büyük slalom yarışmaları için Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından tescilli iki pist bulunmaktadır. Tüm pistlerde aynı anda yaklaşık 12 bin kişi kayak yapabilmektedir.

erzurum portalı palandöken kayak merkezi

Çığa Karşı Önlem 'Gaz-Ex'

Olası çığ vakalarını önlemek amacıyla "Gaz-Ex" suni çığ düşürme sistemi kurulmuştur. Çığ önleme ve suni kar sistemlerinin bulun­duğu Palandöken Kayak Merkezi, bir sağlık şehri olan Erzurum'un en modern hastanelerine yalnızca 5 km uzaklıktadır.

erzurum portalı palandöken kayak merkezi

5 Ay Kayak Yapma İmakanı

Kar yağışının Ekim-Kasım aylarında kendini gösterdiği Erzurum'da, kayak mevsimi Kasım ayından itibaren başlamakta ve Nisan ayının sonuna kadar sürmektedir. Palandöken, kaymaya olanak sağlayan "toz kar" özelliğini, ikliminden dolayı, bütün kayak sezonu boyunca sürdürmektedir. İklim koşulları, kış turizmi yapılması açısından son derece elverişlidir. Yaklaşık 5 ay süren kış boyunca ortalama sıcaklık -5,-9 °C'dir.

erzurum portalı palandöken kayak merkezi

Her Seviyedeki Kayakçıya Hizmet Verebilen Palandöken Kayak Merkezi

Her seviyedeki kayakçıya hizmet verebilen Palandöken Kayak Merkezi'nde, 2 adet 5 yıldızlı, 1 adet 4 yıldızlı, 1 adet 3 yıldızlı ve bir adet de 2 yıldızlı otel bulunmaktadır. Özel ve kamuya ait tesislerde bulunan toplam yatak kapasitesi 2681'dir. Bununla birlikte şehir merkezinde de yıldızlı çok sayıda otel hizmet vermektedir.

erzurum portalı palandöken kayak merkezi

Ulaşım Hatlarına Yakın

Havaalanına 15 km, otogara 10 km, tren garına 5 km mesafede yer alan kayak merkezinin şehir merkezine olan uzaklığı ise yalnızca 4 kilometredir. Ulaşım Erzurum Büyükşehir Belediyesi özel otobüsleri ile veya özel araç ve taksilerle sağlanmaktadır.

Kaynak: Erzurum Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
16 Aralık 2021 10:37
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}