KAYAK MERKEZLERİ

Erzurum Atlama Kuleleri!

Erzurum Atlama Kuleleri!
Erzurum Atlama Kuleleri!

Palandöken Kayak Merkezi'nin kuzeyinde ve Erzurum-Çat karayolu üzerindeki Kiremitliktepe'de yer almaktadır. 125 metrelik uzunluğu ve hilal şeklindeki görüntüsü ile Erzurum 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nın sembol tesislerinden biri olmuştur.

Ulusal ve uluslararası birçok kış sporları organizasyonda etkili bir şekilde kullanılan atlama kulleri aynı zamanda şehrin simgelerinden birisi haline gelmiştir. Erzurum tanıtımlarında yerini alan atlama kuleleri ,Çİfte Minareli Medrese, Yakutiye Medresesi gibi tarihi simgelerin yanında turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan birisi olmuştur.

Erzurum Atlama Kuleleri

Atlama Kuleleri Teknik Özellikleri

Tesis içerisinde, K125 ve K95 yarışmaları için iki atlama kulesi ve iki atlama rampası; üç adet K65, K40 ve K20 antrenman rampaları bulunmaktadır. Deniz seviyesine göre; K95 atlama tepesinin zirve noktası, 1.995 m, en alçak noktası 1.902 m; K125 atlama tepesinin zirve noktası 1.995 m, en alçak noktası 1.902 m yüksekliktedir.

Erzurum Atlama Kuleleri

Erzurum Atlama Kuleleri Dünyada İkinci ve Avrupa'da Birinci

Atlama kuleleri tesisi dünyadaki sayılı kulelerden bir tanesidir. Uluslararası bir çok tesise göre daha iyi durumda olan kuleler sporcuların en iyi şekilde çalışabilecekleri tasarıma sahip. Avrupa'nın 50 ülkesinden 17 yaş altı olimpik sporcuların yarıştığı ve dünyanın en büyük olimpik kış sporları organizasyonlarından biri olma özelliğini taşıyan EYOF organizasyonunda atlama kuleleri tüm sporcular ve spor severler tarafından tam not almıştır.

Erzurum Atlama Kuleleri

Heyelan İle Göçen Erzurum Atlama Kuleleri Yeniden İnşa Edildi

2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları (Universiade 2011); için yapılan atlama kuleleri 15 Temmuz 2014'te meydana gelen heyelan sonrasında göçükler meydana gelmiş ve sonrasında atlama kuleleri, yeniden inşa edilmiştir. Kiremitlik Tepe'deki atlama kulelerinin pistlerindeki çökme nedeniyle başlatılan altyapı ve üstyapı çalışmaları tamamlanarak, meydana gelebilecek heyelan ve diğer dış etkenlerle karşı oldukça güçlendirilmiştir.

Erzurum Atlama Kuleleri

Kapak Fotoğrafı, Ufuk Kar

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
5 Şubat 2019 11:24
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}