ŞEHRİ KEŞFET

Dünyanın En Yüksek Rakımlı Botanik Kış Bahçesi

Dünyanın En Yüksek Rakımlı Botanik Kış Bahçesi
Dünyanın En Yüksek Rakımlı Botanik Kış Bahçesi

Erzurum'da, Kar ve Kış Bambaşka!


Soğuk iklimin sıcak insanlarının yaşadığı Erzurum'da, 'Botanik bahçesi olur mu?' demeyin. Dünyanın en yüksek rakımlı (1860m) Botanik bahçesi bu diyarda.

Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü tarafından finanse edilen, 'Ata Botanik' bahçesi alanın yapısal ve bitkisel peyzaj projeleri Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Peyzaj Mimarı Prof.Dr. Hasan Yılmaz tarafından yapılmış.

Botanik Kış Bahçesi Fotoğraf Galerisi

Ata botanik bahçesi


Atatürk Üniversitesi Ata Botanik Bahçesi uygulama çalışmalarına 2006 yılında başlanılmış. Alanın büyüklüğü 350 dönüm ve Dünyanın en yüksek rakımlı (1860m) Botanik bahçelerinden biri olma özelliği taşımaktadır.

Fiziki yapılaşmada bölgenin iklim yapısına uygun yapısal ve bitkisel kaynak değerleri kullanılıyor. Soğuk iklim şartlarına uyum gösteren bitki türlerinin adaptasyon çalışmaları yapılıyor ve sergileniyor.

Bahçede çok sayıda iğne ve geniş yapraklı ağaç ve çalı türünün adaptasyonunda başarı sağlanmış.

Birbirinden Farklı Bahçeler ve Gezi Yolları!

Doğal bitkiler ve meyve bahçesi, gül, çalı koleksiyonları, otsu bitkiler koleksiyonu, tıbbi bitkiler, alpin ile kaya bahçeleri, geotifler ve yer örtücüler bahçeleri dikkat çekiyor.

Kameriyeler, oturma grupları, gezinti yolları, koşu yolu, su yüzeyleri, idari bina, köprüler ve sulama sistemleri ile bahçe 2007 yılından beri halkın ziyaretlerine açık.

Bahçede araştırma, eğitim ve staj yapılıyor. Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencileri staj esnasında proje uygulama çalışmalarına katılarak kendilerini geliştiriyor.

ata botanik bahçesi erzurum portalı


Botanik Bahçesinin Özellikleri Nelerdir?

Ağaç, çalı ve otsu bitkilerin sergilendiği ve koruma altına alındığı bir nevi açık alan bitki müzeleridir.

Bilimsel araştırmaların yapıldığı, doğa bilincinin gelişimine katkıda bulunulan biyo çeşitliliğin korunup, teşhir edildiği alanlardır.

Bulundukları yerleşimin yeşil alanlarına katkı sağlayan, ziyaretçilerin pasif rekreasyon/dinlenme ihtiyaçlarını karşılayan kentlerin marka değerlerinden birisidir.

Bitkisel ve yapısal uygulamalarla demostrasyona yönelik, ilgililere yol gösterici uygulamalar içeren gösteri bahçeleridir.


Botanik Kış Bahçesi Fotoğraf Galerisi İçin Tıklayınız

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
8 Şubat 2017 15:50
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol