ERZURUMU GEZİYORUM

Erzurum'u Geziyorum: Karaköse Mahallesi

Erzurumu Geziyorum: Karaköse Mahallesi
Erzurum'u Geziyorum: Karaköse Mahallesi


Şehirde yaşanan değişimden az çok etkilense de Erzurum'a özgü değerler bütününü yaşatmakta devam eden bir mahalle


Değerler bütünü ile sımsıkı bağlandığı noktada kolayca tarif edilemeyen eskil bir inatla kavileştiren Karaköse Mahallesi...

Oraya en önce gelenlerin öyle oluşlarından mıdır? Yoksa şehrin tarihi serüveni içerisinde kazanılmış ya da kazandırılmış bir alışkanlığın bu mahallelere kolayca yerleşmesinden midir bilinmez ama şehrin kadim zamanlarına böylesine anlamlı bir inatla tutunan bu mahallelerin en şaşırtıcı özelliği ise kıyıda köşede kalmış bir mahalle olmanın aksine neredeyse bütün değişimlerin en hararetli biçimde başladığı merkezi bir nokta da oluşlarıdır.

Erzurum karaköse mahallesi

İşte merkeze yakınlık kadar,değişimden uzak oluşla ortaya çıkan bu şaşırtıcı hal hakkında uzun uzadıya konuşmak gerekir..Zira, ilk başta çelişkili bir durum gibi görünen bu hal iyice analiz edilebilirse hem gelenek ve değişim hem de mahalle ve şehir hakkında değişimi de geleneği de yerli yerinde okuyabilecek birçok ipucu elde edilebilir.


Yakutiye Medresesi'nin bahçesinden hayran hayran bakıp 'Benim Mehellem' diye iç geçiren Hacı Adil Ağabey'in mahallesi

Anılarımda, bana anlatılanlar da ve yetişip gördüklerimde rahmetli Ali Karaavcı Ağabey' ile onun bir küçük kardeş gibi sevdiği rahmetli kayınpederim Nedim Ağabey ve Erzurum'a her geldiğinde Yakutiye Medresesi'nin bahçesinden hayran hayran bakıp 'Benim Mehellem' diye iç geçiren Hacı Adil Ağabey'in mahallesi olduğu kadar; şimdi oğlu Osman Bey'i tanımakla bahtiyar olduğum; mahallenin ve belki de şehrin ilk çay evi işletmecilerinden Kürt Ali lakaplı rahmetli Ali Bozdağ Amca'nın; mahalleye bir sokak ismi veren Müştak Bey'in Mahallesi olarak ta yer eden Karaköse mahallesi tam da böylesi bir mahalledir.

Erzurum karaköse mahallesi


Usturuplu şenlik, bol kepçe paylaşım ve komşu duyarlığı

Oldukça ilginç bir mahalledir Karaköse Mahallesi, dinlediklerimden çıkardığım kadarıyla Karaköse de olan usturuplu şenlik, bol kepçe paylaşım ve komşu duyarlığının mahalleye kazandırdığı özellikler bir yana, şehri tanımlamaya bile yetecek kadar özgün ve özel bir yeri vardır şehrin tarihinde. Bugün için isimleri halâ gündemde olan bir Kör Cengiz mertliği, bir Hafiz Bülent yakınlığı, bir Fehemet Eze muhabbeti bile bu özgün ve özel katkıyı açıklamaya yetecek güçtedir.

Benim tanıştıktan sonra şahit olduğum bir tutkuyla Mahalleye bağlanan Lavaşçı Neco lakaplı Necdet ağabey sanki de şimdi yerinde yeller esen Müştak Bey Konağı'nın canlı bir örneği gibidir.

Erzurum karaköse mahallesi

70'li yılların sonundan 80'li yılların başına kadar şehrin popüler kültüründe önemli bir yeri olan ve bugün itibariyle yaşları o döneme denk düşen kuşaktan bir çok okur yazar Erzurumlu'nun kültüründe ve anılarında tazeliğini koruyan çizgi roman, kitap pazarı ile Doğu Sineması ekseninde buluştuğu noktayı da içine alan bir genişlik boyutunda yer alan Karaköse Mahallesi yine o zamanların tekstil pasajı hükmündeki Mahmutpaşa mağazası uğraklığı ile de hemen herkesin tanıyıp bildiği bir mahalle hükmündedir.


Dört bir yanından geçip giden anayollarla sarılıp sarmalanmış gizli bir bohça

Bu noktadan bakıldığında ise; çevresinde yer alan Lalapaşa ve Boyahane Camileri ile, Mahallenin içindeki Karaköse Camii de dahil Üç Cami'si, cennet ve Boyahane olmak üzere iki çeşmesi, bir medresesi ve yine çevresindeki tek hamam olan Boyahane hamamı ile şimdi yerinde yeller esen Doğu sineması ve mütevazi çarşısıyla birlikte dört bir yanından geçip giden anayollarla sarılıp sarmalanmış gizli bir bohça gibidir Karaköse Mahallesi.

Erzurum karaköse mahallesi

Şimdi olmasa da çeyrek asır öncesine kadar her biri birbirine sokulurcasına yerleşen ve her birinde dede, nene, baba, ana, kardeş, gelin, kız, kızan, çoluk, çocuk en az üç ailenin yaşadığı bir yakınlık göze çarpar her şeyden önce bu saklı bohçada.

Erzurum karaköse mahallesi


En önce taş, toprak, ahşap, çamur, mertek, merdiven demeden kaynaşan bir yapılaşmadır Karaköse Mahallesini biçimlendiren şey

Daha en başından böylesine toplaşmış, iç içe geçmiş ve kaynaşmış doğal yapılaşma ile de merkezde yer alış konumunun nasıl bir kökle bağlantılı olduğu kolayca anlaşılabilir. Önce hemen hemen bütün şehrin eski mahallelerinde görülebilecek çivili yatay demirlerle sağlamlaştırılmış büyük cümle kapısının tokmağına uzanır eliniz. Açılan kapıdan üstü açık yada genellikle Karaköse Mahallesindeki gibi kapalı dar ve uzun bir avludan iç kapıya geçersiniz.Avlunun iki yanında dizilmiş daha küçük kapılı kiler ve odunluklar daha girişte hangi temkinlerle yaşanılan bir evde olduğunuzu anlatıyor gibidir. Üst kata çıkan ahşap merdivenin tam karşısında ise mutfak yer alır.

Erzurum karaköse mahallesi

Merdivenin ilk basamağındayken az önce geçmiş olduğunuz dar ve uzun avludaki efsundan daha tam kurtulamadan bitmesini istemediğiniz bir yükseltiyle yeni bir efsuna kavuştuğunuz ilk odaya ulaşırsınız. Bambaşka bir dünya gibidir bu merdivenin son basamağında eşiğinden geçerek dahil olduğunuz bu ilk odalar. Görece merdivene daha yakın olanı salon yada oturma odası olarak hazırlanmış, hemen karşısındaki iki odada yatak odası veya başka odalar olarak düzenlenmiştir.

Böylece bir cümle kapısından girdiğiniz halde sağlı sollu karşılıklı yada altlı üstlü en az dört belkide beş kapıdan geçerek oda oda yayılan bir büyük ailenin uzun öyküsünü hecelemeye başlarsınız. Söze başlarken söylemiş ve sormuş olduğumuz merkez ve gelenek bileşiminin ev ev, oda oda nasıl işlendiğini ve yaşandığını da bu ev içi uzun öyküden okuyup çıkarabilirsiniz artık.

Erzurum karaköse mahallesi

Kimi hikayede dayısı şehirde emniyet müdürü iken şehre gelen Necip Fazıl Kısakürek'e Cennet Çeşmesinin başında hesap soran bir Dadaş'lığın izleri yer alırken, kimi hikayede de yine aynı Necip Fazıl'ın Doğu Sinemasındaki bir konferansında söylemiş olduğu Erzurumlu İdraki'nin ne demeye geldiğini gösteren Karaköse Mahallesine dair bu tarih kaç mahalleye sığar düşünmek gerekir.

Böyledir işte Karaköse Mahallesi.

Keşke bugün içinde bir Hekatçı Behçet olsa da, akşamlarımızı esir alan reyting canavarı diziler yerine anlatsa bize "Erzurum'da Mahalle ne demektir? Bir kültürün unutuluşu hangi yerden başlar" diye?.

Kaynak: Şahin TORUN

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
26 Nisan 2018 20:33
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}