ŞEHR-İ ERZURUM

Fil Geçti Köprüsü'nün Hikayesi

Fil Geçti Köprüsünün Hikayesi
Fil Geçti Köprüsü'nün Hikayesi


Erzurum Cumhuriyet Caddesinin en merkezi konumunda yer alır fil geçti köprüsünden gerçekten filler mi geçti ki bu ismi aldı?


Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden dizayn edilen köprü Çaykara caddesini Bosna caddesine bağlıyor. Peki hiç merak ettiniz mi neden bu köprünün ismi fil geçti köprüsü diye?

Fil Geçti Köprüsü'nün Hikayesi

1400'lü yılların başında Osmanlı devleti ile Timur arasında ilişkiler bozulmaya başlar.Timur İle Beyazıt arasındaki karşılıklı atışmalar havanın iyice sertleşmesine neden olur ve sonunda iki tarafta da savaş kararı alınır. Çubuk ovasında1402 yılında Ankara Savaşı ile Osmanlı Timur'a yenilir ve fetret devrine girer.


İşte bu savaşa giden Timur'un geçtiği mekanlardan biridir Dere Mahallesi (Bosna Caddesi)

Timur ordusundaki fillere çok güvenir bakımlarına özen gösterirmiş. Erzurum'a gelen Timur ve Ordusu dereyle karşılaşınca filleri karşı tarafa geçirmek için bir köprü yapılmasına karar verilir. Köprü yapılır ve filler köprüden geçer. Böylelikle o tarihten sonra adı fil köprüsü olarak kalır.

Zamanla dere kapatılınca köprüde unutulur gider. Köprü uzun bir zaman sadece isim olarak kalır zihinlerimizde kimse onu günyüzüne çıkarmayı düşünmez ta ki belediyenin iki binli yılın başında Dere Mahallesi ile Çaykara'yı birleştirine kadar. Eski köprüden günümüze her hangi bir kalıntı kalmamıştır. Bugün yeni yapılan köprüye Filgeçti köprüsü adı verilmiştir.

Erzurum Fil Geçti Köprüsü

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
1 Eylül 2021 08:35
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza