Erzurumlu Alimler ve Kırkıncı Hoca İçin Mevlid

Erzurum'lu Alimler ve Kırkıncı Hoca İçin Mevlid

Erzurumlu Alimler ve Kırkıncı Hoca İçin Mevlid


Belediye Alimleri Unutmadı!

Erzurum Büyükşehir Belediyesi şehrin yetiştirdiği İslam âlimlerinden Mehmet Kırkıncı Hoca Efendi ile kentin manevi sultanlarına mevlid-i şerif okuttu.

Lalapaşa Cami'nde okutulan mevlid programına katılan vatandaşlar, geçtiğimiz sene ebediyete intikal eden Mehmet Kırkıncı Hoca Efendi'yi saygıyla andı. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in talimatıyla gerçekleştirilen mevlid programında, Abdurrahman Gazi Hazretleri, İbrahim Hakkı Hazretleri, Alvarlı Muhammed Lütfi Efe Hazretleri gibi kentin manevi sultanlarının aziz ruhlarına itafen Kur'an-ı Kerim okundu.

Mevlid programına katılan vatandaşlar, "Erzurum âlim ve ulemalar şehridir. Kentimizde ömrünü dinimiz İslam'ın tebliğ ve irşadına adamış nice manevi sultanlar vardır. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen'e mevlid programı nedeniyle teşekkür ediyoruz. İnşallah mevlid programları, konferans, panel ve etkinliklerle İslam âlimlerimizi yad edip, kendisini Hak davasına adayan alim ve ulemalarımızı daha iyi tanıyacağız" dedi.

Kaynak: Erzurum Büyükşehir Belediyesi

Mehmet Kırkıncı Hocaefendi


Mehmet Kırkıncı Hocaefendi İstanbul Esenler Belediyesi'nce Düzenlenen Programla da Anıldı


Kırkıncı Hoca Son Nefeste Askere Dua İstedi

Mehmet Kırkıncı Hocaefendi, Esenler'de anıldı. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Göktaş, Kırkıncı Hoca'nın ölüm döşeğinde bile Güneydoğu'da çatışmadaki güvenlik güçlerine dua istediğini ve her zaman devletin yanında yer aldığını söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü ile Suffa Vakfı, Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Mehmet Kırkıncı Hocaefendi'yi, ölümünün birinci yılında, Anadolu'yu Mayalayanlar programı kapsamında Esenler'de andı. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen program, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programda, merhum Mehmet Kırkıncı'nın hayatının anlatıldığı sinevizyon gösterimi yapıldı.


Erdoğan'a Mektup Yazdı, Devletin Yanındaydı

Programın açılış konuşmasını yapan AK Parti Erzurum eski Milletvekili, Suffa Vakfı Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Gülyurt, "Anadolu'yu Mayalayanlar programları, insanımızın ruhunu ulvi değerle mayalamış alimlerimizi, kanaat önderlerimizi bize tanıtan bir kültür hizmetidir. Mehmet Kırkıncı hocamız, Risale-i Nur'u ülkemizin her yerinde tüm insanlara anlatmıştır. Bugün ülkemize faydalı hizmetler sunan yüzlerce akademisyen ve bürokrat, hocamızın derslerinden faydalanmışlardır" dedi. Mehmet Kırkıncı Hocaefendi'nin, başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yazdığı bir mektubu okuyan Gülyurt, "Hocamızın dönemin başbakanı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı mektupta da görüyoruz ki, kendileri her zaman birlik ve beraberlikten, ittihattan ve devletin yanında yer almaktan yanaydılar" diye konuştu.


Şehrimizi Gönül Sultanlarımızla Şereflendiriyoruz

Anadolu'yu Mayalayanlar programının öneminden bahseden Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, "Yaşadığımız bu topraklarda biz, büyük bir medeniyetin varisleriyiz. Bu toprakların çocuklarına, bu toprakların gerçek hikâyelerini, kahramanlarını, gönül sultanlarını öğretmek amacıyla Anadolu'yu Mayalayanlar programlarımızı yapıyoruz. 15 Temmuz'da gördük ki bizim bu programları yapmamız, gerçekleri göstermemiz açısından çok önemliymiş. Biz şehrimizin her köşesini, hayatlarını ilim-irfana adayan Mehmet Kırkıncı Hocamız gibi gönül sultanlarımızın izleriyle şereflendiriyoruz" dedi.


İşaretle Sordu: Çatışma Devam Ediyor Mu?

Programda Kırkıncı'yı, Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Göktaş anlattı. Göktaş, "Mehmet Kırkıncı Hocamız vefalı bir dost ve arkadaştı, adaletten yanaydı. İlime, gençlerin eğitimine çok önem verirdi" diye konuştu. Kırkıncı Hoca'nın, şehitler için kendi evladı şehit olmuşçasına üzülüp dua ettiğini söyleyen Göktaş, "Güneydoğu'da hendeklerin kazıldığı, şiddetli çatışmaların yaşandığı, kendisinin ise hastalığının ilerlediği zamanda bir ara gözlerini açar, fısıltılı bir şekilde parmaklarıyla işaret ederek, 'Çatışma devam ediyor mu?' diye sorar. 'Evet, maalesef' cevabını alınca, 'Nur talebeleri devletimize ve hükümetimize yardım etsinler' der ve gözlerini yumar. Bundan sonra Nur talebeleri, orada çarpışan güvenlik güçlerimiz için dua halkaları oluşturmuştur. Kendisi bu milletin maneviyatıyla yakından alakalıydı ve hastalığında da bunu ifade etmişti" şeklinde konuştu.

Yorum Yazın