DOĞAL GÜZELLİKLER

Efsanelere Konu Olan Palandöken Dağı!

Efsanelere Konu Olan Palandöken Dağı!
Efsanelere Konu Olan Palandöken Dağı!

Anadolu'da Birçok Efsaneye Konu Olan Palandöken Dağı!


Geçmişi Hititlere kadar uzanan Doğu Anadolu'nun en büyük şehri Erzurum'a, tarihi zenginlikleriyle birlikte, doğal güzellikleri de oldukça etkileyicidir. Bu doğal nimetlerden biri de Erzurum'un güneyinde alan ve doğu-batı yönünde uzanan Palandöken Dağı'dır.

Erzurum Palandöken Dağı


Mitolojiye ve özellikle Anadolu'daki birçok efsaneye konu olan Palandöken, Erzurum'un güneyini bir yay gibi kuşatan, Karasu-Aras dağları içinde yer almaktadır. Palandöken Dağı'nın zirvesi ise 3176 m ile Büyük Ejder tepesidir.

erzurum portalı palandöken dağı

Erzurum'a yalnızca 10 dakika uzaklıkta (5 km) bulunan Palandöken Dağı, kış mevsiminde kuzey yamacında barındırdığı kar miktarı, kar kalitesi ve Türkiye'nin en uzun pistine sahip olan kayak merkezi ile en gözde kış turizm merkezlerinden biridir. Palandöken, kış mevsiminde yağan karın uzun süre yerde kalması, buranın önemini artırmaktadır.

erzurum portalı palandöken dağı

Yılın 150 günü karla örtülü olan Palan­döken'de, Aralık-Mayıs ayları arasındaki dönem kayak etkinlikleri için en uygun zaman dilimidir. Palandöken Kayak Merkezi'ndeki pistler dünyanın en dik ve uzun kayak pistleri arasında yer alır.

erzurum portalı palandöken dağı

Kayak Merkezinde toplam 22 adet pist mevcut olup, bu pistlerden 2'si olimpik pist olarak ilan edilmiştir. Pistlerin toplam uzunluğu 28 km'dir. En uzun pist 12 km'ye kadar ulaşır.

erzurum portalı palandöken dağı

Kayak alanı 2200 - 3174 metre yükseklik kuşağı üzerinde bulunmaktadır. Başlangıç yeriyle varış noktası arasındaki yükseklik farkı 1000 metredir.

Palandöken Kayak Merkezi'nin slalom ve büyük slalom yarışmaları için, Ejder ve Kapıkaya adında 2 adet tescilli pisti yer almaktadır.

erzurum portalı palandöken dağı

Kayak Merkezinde 5 adet, toplam 4500 kişi kapasiteli telesiyej, 1 adet 300 kişi kapasiteli teleski, 1 adet gondol lift, 2 adet baby lift hizmet vermektedir. Palandöken Kayak Merkezi'nin 3125 metrelik pisti, Türkiye'nin en yüksek rakımlı pistidir. Ayrıca 3125 metreden 2100 metre rakıma hiç durmadan kayarak inmek mümkün olmaktadır.

erzurum portalı palandöken dağı

2011 Kış Universiade'a ve 2017 EYOF evsahipliği yapan Palandöken Dağı'nda, 4 ve 5 yıldızlı konaklama tesisleri, kayak evi, günübirlik tesisler ve restoranlar bulunmaktadır. Kayak merkezinde ayrıca ilk yardım merkezi ve mobil klinik de mevcuttur. Ayrıca kayak malzemeleri kiralama ve amatör kayakçılar için kayak hocalarından ders imkânı sunulmaktadır.

Kaynak: Erzurum Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kapak Fotoğrafı: Furkan Yılmaz

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
28 Kasım 2021 12:39
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}