Başbakan Yardımcısı; 'Her Alanda Üretim Yapacak Durumda Olmalıyız'

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Erzurum'da

Başbakan Yardımcısı; 'Her Alanda Üretim Yapacak Durumda Olmalıyız'

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Erzurum'da

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Erzurum Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Şehrin ekonomik hayatı ve Cazibe Merkezi Programı bağlamında değerlendirmelerde bulundu.


Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Vali Seyfettin Azizoğlu'nu makamında ziyaret etti. Ardından Erzurum Büyükşehir Belediyesi'ne geçerek Başkan Mehmet Sekmen ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Başkan Mehmet Sekmen'in Cazibe Merkezi Programı'na olan ilgisini takdirle karşıladı.

Kurtulmuş; "Cazibe Merkezi Programı; 65. Hükümetin üzerinde önemle durduğu önemli projelerden biridir. 65. Hükümetin ekonomi programının ana eksenini üretim gücünü artırmak oluşturur. Yani daha fazla üretmek, daha fazla fabrika yapmak, daha fazla istihdam oluşturmak ve bu çerçevede reel ekonomiyi güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Böylelikle Türkiye'nin uluslararası alanda rekabet edebilme gücü ve potansiyeli de artacak. Ana tezimiz ve ana bakış açımız budur. Sadece makro dengelerin iyi olması yeterli değildir. Makro dengeler iyi olmak durumda ama bunun ötesinde biz her alanda üretim yapabilecek bir durumda olmalıyız. Cazibe Merkezi bir teşvik programıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde başlatmış olduğu bir istihdam seferberliği var. İnşallah bu yıl içerisinde 2 milyon artı bir istihdam bekliyoruz. Erzurum'da Cazibe Merkezi Programı kapsamında yaklaşık 5 milyar civarında bir yatırımın şehre geliyor olması şimdilik ilk başvuruda bunun ortaya çıkması bizim içi çok önemlidir. Altyapı meselesinin de biran evvel çözülmesi lazım. İnşallah Cazibe Merkezi Programı'nın Erzurum'a çok büyük katkısı olacak."


Projeler Devam Ediyor

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'a çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Sekmen, şehirde ekonomik, iktisadi ve sosyal projelerinin devam ettiğini aktardı. Alt ve üst yapı, imar, kentsel dönüşüm, ulaşım, çevre, sosyal, kültürel ve sportif projelerde yatırımların devam ettiğini anlatan Başkan; "Kentin ekonomik değerlerini ön plana çıkarmak adına önemli çalışmaları hayata geçiriyoruz. Erzurum'u kalkındırabilirsek kent ve bölge halkını da burada tutabiliriz" dedi.

Cazibe Merkezi Programı Şehrin Kurtuluş Recetesi

Cazibe Merkezi Programı'nın şehrin kurtuluş reçetesi olduğuna dikkati çeken Başkan Sekmen; "Cazibe Merkezi Programı ile ilgili kentte yoğun bir müracaat var. Bu konuda Organize Sanayi Bölgeleri'nin (OSB) altyapısını güçlendirmemiz gerekiyor. OSB'lerle ilgili yönetmelikte düzenleme yapmamız lazım. Yatırımda bütüncül bir yaklaşım şart... Göç devam ediyor. Göçü durdurmanın yolu yatırımdan geçiyor. Bu konuda kaynak artırımı da şart... Bazen ben şunu söylüyorum OSB'nin altyapısını gerekirse Büyükşehir yapsın. Çünkü yatırım için bu konu çok elzem. Bu dönemde talepleri geri çevirmemek lazım... Erzurum'da çok nimetler var. Sadece yerel hizmetlerde değil kış, yayla ve spor turizmine de el attık. Hedefimiz; dört mevsimde 12 ay turizm yapmak. Biz Başkent'ten kaynak bekleyen değil kaynak üreten bir ekibe sahibiz."

Kaynak: Erzurum Büyükşehir Belediyesi

Yorum Yazın