Erzurum Kahraman Çocukları Rölyefi

Çoluk çocuk 17 yaşlarındaki gençler, götürebilecekleri bilhassa yiyeceklerden oluşan torbalarla hareket etmiş, malzemeleri omuzlarda, sırtlarda Türk..

Erzurum Kahraman Çocukları Rölyefi


Erzurum Kahraman Çocuklar Rölyefi ne ifade ediyor?

Osmanlı'nın Ruslara karşı verdiği amansız savaş devam ederken 22 Aralık 1914 yılında çok ağır bir kış yaşanıyordu. Erzurum'da Kasım ayında başlayan kar yolları kapatarak, ulaşımı imkansız hale getiriyordu.

erzurum'un kahraman çocukları

Ruslar, Sarıkamış ve Kars'ı üs olarak kullanarak takviye kuvvetleri ile birlikte Osmanlı'ya Kafkas cephesindeki mücadelesinde zor anlar yaşatıyorlardı. Hem cephane hem de yiyecek bakımından ordumuz sıkıntılı günler geçirirken, 3. Ordu Komutanı Hasan İzzet Paşa ve Ragıp Paşa devamlı telgraflarla Erzurum'dan yardım taleplerinde bulunuyordu.

erzurum'un kahraman çocukları

Erzurum o dönemde hem Trabzon, Bayburt üzerinden hem de Anadolu'dan gelen yardımların toplanıp cepheye götürüldüğü mekandı. Çoluk çocuk 17 yaşlarındaki gençler, götürebilecekleri bilhassa yiyeceklerden oluşan torbalarla hareket etmiş, malzemeleri omuzlarda, sırtlarda Türk askerine ulaştırarak Kafkasya cephesindeki ordumuza yardım etmişlerdir. Bu kahraman Erzurum çocukları anısına da bu rölyef yaptırılmıştır.

Yorum Yazın