GÜNCEL

Bakan Elvan Erzurum'da, Cazibe Merkezlerini Değerlendirdi

Bakan Elvan Erzurumda, Cazibe Merkezlerini Değerlendirdi
Bakan Elvan Erzurum'da, Cazibe Merkezlerini Değerlendirdi

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Erzurum'da, 'Cazibe Merkezleri Programı' çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan; "Sadece bu programın anlatılmasıyla Kalkınma Bankasına başvuru yapan firmaların proje tutarları toplamı 15 milyar lirayı geçti. Bu 15 milyar lira ile sağlanacak istihdam 95 bini geçti."dedi.


Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldikleri Erzurum'da, Vali Seyfettin Azizoğlu'nu makamında ziyaret etti. Vali Azizoğlu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Anadolu'nun kapısı Erzurum'a hoş geldiniz" diye konuştu.

Vali Azizoğlu, " Erzurum ticaret, kültür ve sanat merkezi bir şehirdir. Hükümetimizin cazibe merkezleri programıyla birlikte sizin başkanlığınızda gerçekleşen toplantıların ardından şehrimize sanayi alanında da önemli bir ilgi oluşmaya başladı. 2. Organize sanayi bölgemizi yeni hazırlıyoruz. Daha önce burası 50 hektarlık küçük bir alandı. Biz onun yanında 166 hektarlık yeni bir yer hazırladık. Buranın imar planlarını tamamlayarak Bilim Sanayi Bakanlığımızdan da onayını aldık. Böylece 220 hektarlık boş ve kullanıma hazır bir alanımız var" ifadelerini kullandı.

BAKAN ELVAN; ERZURUM KALKINMADAN DOĞU ANADOLU BÖLGESİ KALKINAMAZ


Ziyarette konuşan Bakan Elvan, Erzurum'un millet ve ülke için tarih boyunca kritik bir rol oynadığını ifade ederek, " Erzurum ticarette kavşak noktasıdır. Ama Erzurum'u Erzurum yapan sadece kavşak olma konumu değil, Erzurum'un insanıdır, vatanseverliğidir, milletine, bayrağına olan bağlılığıdır. Erzurum halkının bu topraklar için yapamayacağı hiçbir şey yoktur." dedi.


Elvan, Erzurum'un kalkınmada istenen noktada olmadığını ancak tarım ve hayvancılıkta önde bulunduğunu belirterek, sanayi ve hizmet sektörünün Erzurum'un önünü açacak önemli alanlar olduğuna işaret etti. Tarım ve hayvancılık alanında verimliliği ve gıda sanayi ile katma değeri arttırıcı çalışmalara başlandığını hatırlatan Elvan, şöyle devam etti: "Önemli başarılar elde edildi. Tarımsal değer olarak baktığımızda son 13-14 yılda 4 katlık bir artış olduğunu görüyoruz. Kamu yatırımlarımızda da 13-14 yıl öncesiyle kıyasladığımızda 4-5 kat artış söz konusu. Erzurum kalkınmadan, Doğu Anadolu Bölgesi kalkınmaz. Onun için önce Erzurum'un ayağa kaldıracağız. Çok önemli gelişmeler sağlandı. Şu anda Erzurum'da kişi başı milli gelir 7 bin doların üzerinde ki 2 bin dolarlardan bu seviyeye geldi, çok önemli bir gelişme sağladık ama bizim için yeterli değil. Erzurum'un kişi başı milli geliri Türkiye ortalamasının da üzerine çıkacaktır."


Cazibe Merkezleri Programı ile Erzurum merkez olmak üzere tüm hinterlandı ve Doğu Anadolu Bölgesi'ni etkileyeceğini vurgulayan Elvan, özellikle ulaşım altyapısı ile Karadeniz ve Akdeniz'e bağlantılarla bölgenin ihracatının da artacağını söyledi.


BAKAN AKDAĞ; ELVAN, PROGRAMIN GERÇEK MİMARIDIR


Sağlık Bakanı Recep Akdağ da AK Parti hükümetlerinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kalkınması konusunda çok ciddi çalışmalar yaptığını hatırlatarak, "Bakanımız Elvan, hükümetimizin ortaya koyduğu ve 23 ilimizin kalkınmasına inşallah vesile olacak Cazibe Merkezleri Programı'nın gerçek mimarıdır. Hükümetimiz adına yapılan bu işte bu meseleyi kendi mutfağında arkadaşlarıyla geliştirip Bakanlar Kurulumuza getirdi. Oradaki tartışmalarla da olgunlaştıktan sonra Başbakanımız Binali Yıldırım'ın Diyarbakır'da ilan etmesiyle bütün Doğu ve Güneydoğu için umut haline gelen bir programdan bahsediyoruz. Bugün Doğu Anadolu'nun kalkınması ile ilgili kurumlarla görüşmeler yapmak üzere Erzurum'da bulunuyoruz." dedi.


Ziyarette bakanlar Elvan ve Akdağ'a, AK Parti Erzurum milletvekilleri Zehra Taşkesenlioğlu, Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ve Orhan Deligöz, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz de eşlik etti.

Kaynak; Erzurum Valiliği

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
30 Aralık 2016 09:02
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}