Erzurum Mutfağı

Etten sebze yemeklerine; çorbadan, tatlıya onlarca farklı çeşidin bulunduğu Erzurum mutfağı, keşfedilmeyi beklemektedir.

Erzurum Mutfağı

Erzurum, Türkiye'de yöresel mutfağı en zengin illerden biridir.


Etten sebze yemeklerine; çorbadan, tatlıya onlarca farklı çeşidin bulunduğu Erzurum mutfağı, keşfedilmeyi beklemektedir.

Erzurum'daki bu zen­gin yemek kültürünün sırrı, kentin başta Osmanlı Devleti olmak üzere, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmasından ve tarihi ticaret yolla­rının üzerinde bulunmasından kaynaklanmaktadır. İlin coğrafi özel­likleri ile yemeklik malzemelerin doğal ve organik olması da lezzet farkının nedenleri arasındadır.

Hayvancılığın çok önemli olduğu Erzurum, başta et ve süt ürünleri olmak üzere, hayvansal ürünler konusunda Türkiye’nin en iddialı yörelerinden biridir. Erzurum'a özgü civil peynir ve lor peyniri ülke çapında ün kazanmıştır. Tereyağı ve kaymak da bunlar arasında sa­yılabilir.


Yöresel Doğal İlaçlar

Doğal ilaç olarak nitelendirilen organik dut pekmezi Tortum, Uzundere, Olur ve İspir ilçelerinde üretilmektedir. Kır çiçeklerinden yapılmış Erzurum yayla balı da yörenin "doğal ilaçlarından" bir diğe­ridir. Erzurum’da kuşburnu, elma, ayva, vişne, kiraz, kayısı gibi mey­velerden evde yapılan reçel ve marmelatlar, kahvaltı keyfinin gizli kahramanlarıdır.

Tandır ekmeği ve tandır ketesi de Erzurum Mutfağının vazgeçilmez ürünleridir.

Kaynak: Erzurum Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Yorum Yazın