EKONOMİ

Basınçlı Sulama Yatırımları Destekleme Kapsamına Alındı

Basınçlı Sulama Yatırımları Destekleme Kapsamına Alındı
Basınçlı Sulama Yatırımları Destekleme Kapsamına Alındı

Erzurum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Akar, bakanlıklarının basınçlı sulama sistemleri alımlarına önemli teşvikler getirdiğini açıkladı. Ancak Erzurum'un başvurularda yetersiz olduğuna dikkat çekti.

Erzurum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Akar;"Tarımsal sulamada, suyun etkin ve verimli kullanılması ile verim ve kaliteyi arttıracak basınçlı sulama sistemlerinin kullanımının önemi her geçen gün artmaktadır. Öte yandan su kaynaklarının korunabilmesi için de tarımda kullanılan suyun randımanlı kullanılması önem arz ediyor. Bilindiği gibi basınçlı sulama sistemlerinde sulama randımanı salma sulamaya göre en az iki kat daha fazladır. İlimizde basınçlı sulama henüz çok düşük düzeydedir. Bakanlığımız tarafından basınçlı sulama sistemleri alımlarına önemli teşvikler verilmektedir. Ancak ilimizin potansiyeli düşünüldüğünde başvuruların yetersiz olduğu görülmektedir" dedi.

Yapılan açıklamada, 2017 yılı için Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında, Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğin (Tebliğ No: 2016/13); 29.04.2016 tarih ve 29698 Sayılı Resmi Gazete 'de yayımlandığı vurgulandı. Tebliğ kapsamındaki faaliyetlerin yürütülmesi için hazırlanan Uygulama Rehberi Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'nün web sitesinde yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Program kapsamında aşağıdaki yatırım konularına destek verilecek:

a) Tarla içi damla sulama sistemi kurulması,

b) Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması,

c) Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması,

ç) Lineer sistem, Center Pivot sistem veya Tamburlu sistem yağmurlama sulama makinesi alınması,

d) Güneş enerjili sulama sistemi kurulması.

Bakanlık tarafından oluşturulan güncel Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olmak şartıyla, başvuru sahibi yukarıda belirtilen yatırım konularından sadece biri için tek bir parselde başvuru yapabiliyor.

Bu Tebliğ kapsamında kabul edilen başvurularda, hibe sözleşmesinde belirlenen hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç %50'sine hibe yoluyla destek verilecek. Hibeye esas mal alım tutarı gerçek kişiler için 100.000 TL, tüzel kişiler için 200.000 TL'ye kadar.

Başvurular tebliğin yayınlandığı 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren, 14 Şubat 2017 tarihi mesai bitimine kadar 45 (kırk beş) gün süre ile devam edecek. Başvurular İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne bizzat yapılacak.

Sulu tarım yapmakta olan tüm çiftçilerin üretimlerini artırarak daha fazla gelir elde etmeleri için bu projeden faydalanmaları önemseniyor. Basınçlı Sulama Hibe Desteklemesi 2017 Yılı Uygulama Rehberi ve2016/13 nolu Tebliğe aşağıdaki linkten ulaşabilabiliyor.

http://www.tarim.gov.tr/Duyuru/497/Basincli-Sulama-Hibe-Desteklemesi-2017-Yili-Uygulama-Rehberi-Ve2016_13-Nolu-Teblig

Kaynak; Erzurum Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
7 Ocak 2017 08:41
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}