Seçkin Yayınevi ve Yazarların Bir Araya Geleceği Erzurum Kitap Fuarı Açıldı

Türkiye'deki en seçkin yayın evi ve yazarların bir araya geldiği Erzurum Kitap Fuarı, düzenlenen görkemli törenle açıldı.

Seçkin Yayınevi ve Yazarların Bir Araya Geleceği Erzurum Kitap Fuarı Açıldı


Türkiye'deki en seçkin yayınevi ve yazarların bir araya geldiği Erzurum Kitap Fuarı, düzenlenen görkemli törenle açıldı.


Törenin açılışında konuşan Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, "Kitapla büyüyen bir medeniyetin insanları kitapla, şu dünyaya yeniden bir düzen verecekler" dedi.

Erzurum Kitap Fuarı

Bu yıl 4. sü düzenlenen Kitap Fuarının Erzurum'a ve bölgeye hayırlı olmasını temenni eden Vali Azizoğlu, şöyle konuştu:

"4 sene evvel Ardahan Valisi iken Yakutiye Kent Meydanı'nda açılan ilk fuara da katılmıştım. Hakikaten güzel bir başlangıç olmuştu. Bunu başlatanlara devam ettiren ve katkı sunanlara da huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Kitapla büyüyen bir medeniyetin insanları kitapla, dünyaya yeniden bir düzen verecekler. Yenidünya medeniyetinin kuruluşuna öncülük edeceklerdir. O sebeple kitaplar bizlerin vazgeçemeyecekleri dostlarıdır. Kutadgu Bilig'de Yusuf Has Hacib, devleti idare edenlerin bilgi sahibi olmasını ifade etmiştir. Bilgileri öğrenebileceğimiz tek ve yegâne kaynak kitaplardır. Evliya Çelebi, Erzurum'da 30 tane üniversitenin bulunduğunu ifade etmiştir. Medreselerin bulunduğu Erzurum öyle anlaşılıyor ki kitap, kültür ve medeniyet şehriydi. Bugün de medeniyet şehridir. İki üniversitenin olduğu yakında da bir özel üniversitenin açılacağı bu güzel kadim ve medeniyet şehrinde kitap fuarlarının sürekli devam edeceğine inanıyor katkı sunan herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Erzurum Kitap Fuarı

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum'un tarihi süreçteki konumu ve birikimi dikkate alındığında kendisinden güç alınabilecek kıymetli bir kültür mirasına sahip olduğunu belirterek, "Bizler kültür, tarih ve medeniyet kentindeki bu mirası gelecek nesillere taşımak adına okuyan bir neslin inşası için yoğun çaba harcamaktayız. Düşünce, sanat ve kültür gibi pek çok alanda önemli isimlere beşiklik eden Erzurum'un irfani veçhesini aydınlığa çıkarmak adına oluşturulan Kitap Fuarı Projesi ile ülkemizin yetiştirdiği önemli fikir adamları, yazarlar ve yayın evlerini bilgi kenti Erzurum'da yeniden bir araya getirdik" dedi.

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, 9. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ve diğer yetkililerin katıldığı törene vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterildi.

Kaynak: Erzurum Valiliği

Yorum Yazın