Semaverlerin İftar'dan Önce Yanmaya Başladığı Erzurum'da Çay İçmek!

Kendisine duyulan saygı, sevgi ve hürmetten dolayı çay Erzurum'u, Erzurumlu da çayı sever, sevmeye de devam ede­cektir...

Semaverlerin İftar'dan Önce Yanmaya Başladığı Erzurum'da Çay İçmek!

Taglar: Erzurum'da Çay Keyfi, Kıtlama Çay, Erzurum Açık Çay, Erzurum'da Çay Içmek, Ramazanda Çay

Yorum Yazın

Yorumlar

İhsan Ataman

İhsan Ataman

Teşekkür ediyorum. İnşallah katkılarla portalınız ciddi bir 'Yaşayan Erzurum Kütüphanesi'ne dönüşür. Ramazan ve çay hususunda da bir cümlelik bir katkı sunmak isterim. İftar sonrası kahveye gelenlere garson hiç sormadan iki bardak çay birden getirirdi. Dadaşımın birinci çayı içip ikinciyi istemeye vakti de mecalide yoktur zira. Selam ve dua ile.

İhsan Ataman

İhsan Ataman

Çayın Erzuruma geliş sürecini anlatmışsınız. Çok güzel. Müsaadeniz olursa küçük bir katkı sunmak isterim. Salgın sebebiyle suyun kaynatılarak içilmesine kadar tamam. Halk yeterli ilgiyi göstermeyince her mahalleye bir kazan kurulur ve vatandaşa buradan kaynamış su verilir. Soğuk su içmeye alışmış halk bir müddet sonra bu sıcak su içmekte bıkkınlık gösterir. İşte tam o sırada ülkeye çay yeni yeni girmektedir, pek bilinmez yani. Farklılık olsun diye bu kazanlara bir miktar çay otu atılır. Bu yeni ürün tekrar halkın ilgisini kazanlardan su (çay) almaya iter. Semaver çok sonra gelmiştir. Halk zaman içinde çayı benimser ama yanına bir şeyler katarak içmektedir: Kuru üzüm, pestil, dut. Derken şeker devreye girer. Ama şeker azdır ve kıymetlidir. O sebeple ancak ucundan ucundan ısırılarak çaya katık edilir. Böylece 'kıtlama' usulu çay Erzurumlunun hayatına yerleşir.