Ramazan Bayramına "Şeker Bayramı" Denilmesinin 2 Nedeni

Ramazan Bayramı'na neden şeker bayramı da deniliyor. İşte sizlere 2 neden...

Ramazan Bayramına "Şeker Bayramı" Denilmesinin 2 Nedeni

Ramazan Bayramı'na neden "şeker bayramı" diyoruz?

Ramazanın ardından büyük bir heyecanla kutladığımız Ramazan Bayramı'na neden şeker bayramı da deniliyor hiç düşündünüz mü?

İnsanlar arasında genellikle bu bayramda şeker dağıtıldığından dolayı şeker bayrramı ismiyle anıldığı biliniyor. Bazı kesimler ise Ramazan Bayramı'na 'Şeker Bayramı' demesine bir hayli tepki gösteriyor. Peki neden Ramazan Bayramı bu isimle anılıyor. İşte sizlere 2 neden:

1. Okuma hatasından dolayı "şükür bayramı" "şeker bayramı" olarak değişti

Tarihçi yazar Murat Bardakçı, Şeker Bayramı'nın adının okuma hatasından geldiğini ifade etti. Bardakçı, yazısında bayramın Osmanlı döneminde asırlar boyunca 'Şükür Bayramı' olarak bilindiğini, 'şükür' ve 'şeker' kelimelerinin eski harflerle aynı şekilde (şın-kef-rı) yazıldığını belirterek, "Asırlar boyunca doğru şekilde, yani 'şükür' diye okunan kelime sonraları bu hatâ neticesinde 'şeker' zannedilince bayramın ismi de değişiverdi" ifadelerine yer verdi.

2. Osmanlılar zamanındaki geleneklerden dolayı "şeker bayramı" deniliyor

Prof. Güngör Uras ise yazısında Şeker Bayramı'nın adının Osmanlı dönemindeki gelenekten kalma olduğunu belirterek şunları yazdı:

"Sarayın, ramazanın on beşinden sonra askerlere tepsi tepsi baklava göndermesi, oruç sonunda insanların tatlı yemesi, oruç dönemi tamamlandıktan sonraki kutlamalarda insanlara şeker ikram edilmesi, çocukların bayram harçlığını alır almaz şekercilere koşması nedeniyle bu bayram 'Şeker Bayramı' olarak anılmaya başlanmıştır."

Yorum Yazın