Şahsına Münhasır Erzurumlu Simalar ve Lakapları

Herbiri Şahsına Münhasır Erzurum'un Renkli Simaları ve lakapları

Şahsına Münhasır Erzurumlu Simalar ve Lakapları

Taglar: Erzurum Lakapları, Erzurum'un Renkli Simaları, Erzurumlular, Dadaşlar, Meşhur Erzurumlular, Erzurumlu Ünlüler

Yorum Yazın

Yorumlar

timuçin Alpay

timuçin Alpay

Gullabi Turan Erzurum'un meşhur faytoncularından biriydi. Erzurum şivesi ile konuşması ile fenomen olmuştu. Kendisini tesadüfen İstanbul'da tanıma fırsatım oldu. İstanbul Kuyubaşı'nda Ömer Şan ve eşi Bilge Şan büyük bir müzik evi açmışlardı...Bizim de yan tarafta fotoğraf stüdyomuz vardı. Gullabi Turan Ömer Şan'ların yanına sığınmıştı...1980'li yılların ortaları TRT kökenli Ömer Şan'ın en popüler olduğu dönemlerdi. Müzik evine Erzurum kökenli ne kadar ünlü sanatçı var ise uğrar, sofralar kurulur sohbet muhabbet başlardı...Ama sofranın baş tarafında her zaman Gullabi Turan olurdu...Erzurum şivesi ile yapılan sohbetlerde Gullabi Turan hiç kimseye lafını sakınmazdı...Yarı deli ya da kendini deliliğe vurmuştu...Bu kadar güzel taşlamaları nasıl bulur söylerdi hayret ederdiniz. 1992 yılında sirozdan genç yaşta(47) öldüğünü sizin Erzurumlular sayfasından öğrenmiştim. Cenazesine sahip çıkan olmadığı için asri mezarlıkta kimsesizler mezarlığına defnedilmiş.Erzurum'un farklı renklerinden biri olan Gullabi Turan'a bu son hiç yakışmadı.

Habip

Habip

Erzurum hakkında yaptığınız çalışmaları takdirle karşılıyoruz.????????????

Erzurum Portali Fanlari

Erzurum Portali Fanlari

Erzurum için yaptığınız çalışmalarınızı takdirle karşılıyoruz... Sitedeki yenilikler başarılı çalışmalarınızı devam ettirdiğinizin göstergesi... Merak, heyecan ve mutlulukla iyiki varsınız diyoruz....

timuçin alpay

timuçin alpay

Bir kentin kendine özgü kültürü içinde bu insanların da önemli bir yeri var....Çoğunun adına aşina olduğumuz renkli simaların bazılarının adı burada unutulmuş...Örneğin; Gavurboğanlı Serhoş Kırdan, Erzurumda dolandırmadığı genç kız ailesi kalmayan (kendini mühendis diye tanıtan) Hırğız Yaşar....Ama çocukluğumuzdan çok iyi anımsadığımız 'Omo Kemali' unutmamışlar :)