Çaya Katılan Limonun Alternatifi Muşmulanın Faydaları Saymakla Bitmiyor!

Sonbahar ile birlikte kışın habercisi Muşmula çaya aroma katmasının yanında sağlık açısından bir çok faydası ile dikkat çekiyor.

Çaya Katılan Limonun Alternatifi Muşmulanın Faydaları Saymakla Bitmiyor!

Erzurum'da Muşmula Zamanı!


Çaya Aroma Katması İçin Kullanılan Muşmula Limona Alternatif Olmasının Yanında Bir Şifa Kaynağı...


Türkiye genelinde, 4 mevsimin bereketi, meyveler, sebzeler, tablalarda ve tezgâhlarda yerlerini alıyor. Karadeniz yöresinde yetiştirilen ve gülgiller familyasından olan Muşmula sonbaharın habercisi olmasının yanı sıra sağlık açısından faydaları ile dikkat çekiyor.

Kabuk kısmında kısmi kıl bulunan Muşmula çaya aroma katması için yanında tüketilmesi ile biliniyor. Ayrıca, turşusu ve marmelatı yapılan Muşmula rengi ve görüntüsü ile farklılığını ortaya koyuyor.

Bünyesinde potasyum, fosfor, kalsiyum, demir bileşenlerinin yanı sıra; A, B1, B2 ve C vitaminleri bulunan Muşmula, lif içeriği çok zengin... Kalorisi düşük bir meyve olmasından dolayı, kilo vermek isteyenler için de cazip olan Muşmula, Erzurum ve yöresinde öksürük, grip, bronşit ve astım gibi üst solunum yolları hastalıklarına çok faydalı olduğu için tüketile geliyor.

Muşmulanın Faydaları Saymakla Bitmiyor!

Böbrek Taşını Düşeriyor, Anne Karnındaki Ceninin Düşmesinin Önlüyor...

Muşmula, C vitamini ve mineraller açısından zengin olma özelliğine sahip, bağırsak ve böbreklerin düzenli çalışmasını sağlıyor. Böbrek, kum ve taşlarının dökülmesine yardım eder. İncebağırsak iltihabı, ishal ve dizanteriyi iyileştiriyor. Ana karnındaki ceninin düşmesini önler. Yaprakları şeker hastalığına iyi geliyor. Çekirdeği idrar artırıcı özelliği ile dikkat çekiyor. Kan dolaşımını düzenliyor. Sinirleri güçlendiriyor.

Muşmulanın bilinen bir zararı olmamakla birlikte insan sağlığı için faydalı olduğu iletiliyor.

Muşmulanın Faydaları Saymakla Bitmiyor!

Yorum Yazın