3 Bin Metre Yükseklikte Hayat Olur Mu? Erzurum'da Vatan İçin Olmuş!

Erzurum'da 3 bin metre yükseklikte bulunan Dumlu Baba şehitliği ve tabyalar ziyaretçilerini geçmişe yolculuğa çıkarıyor.

3 Bin Metre Yükseklikte Hayat Olur Mu? Erzurum'da Vatan İçin Olmuş!

Dumlu Baba Şehitliği ve Tabyalar

Erzurum'da 3 bin metre yükseklikte bulunan Dumlu Baba şehitliği ve tabyalar ziyaretçilerini geçmişe yolculuğa çıkarıyor. Yaz aylarında dahi sıfırın altında seyreden sıcaklıkların yaşandığı bölgede bir asır önce vatan için canını ortaya koyan Mehmet'lerin kabirleri Türk'ün vatan sevgisini gözler önüne seriyor.

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, beraberindeki heyet ile bölgeyi ziyaret etti. Vatanın her karış toprağının nice şehit kanlarıyla sulandığını hatırlatan Vali, "Bu ıssız bucaksız dağlarda ki şehitlerin mezarları bizlere göstermektedir. Şehitliğimizin olmadığı, şehidimizin yatmadığı bir karış toprak dahi yok."140 Yıl Önce Yapılan Tabyalar...

Erzurum Valisi Azizoğlu ve AK Parti Milletvekili Orhan Deligöz, Tabyalar Yürüyüş programı çerçevesinde hafta sonu gerçekleştirilen, '9 Kasım'dan 15 Temmuz'a Şehitler Yolunda Off Road' etkinliğine katıldı.

Katılımcılar, oldukça zor arazi şartlarında ulaştıkları tabya ve şehitliklerde, 140 yıl önce vatan savunması için inşa edilen tabya ve mevzilerde ortaya konulan mücadelenin izlerine tanıklık etme fırsatı yakaladı.

Program çerçevesinde, Gez Tabyası'ndan başlayarak sırasıyla Toparlak, Ağzıaçık, Sivişli, Çobandede, Tafta, Karagöbek tabyaları ve siperleri gezildi.Bir Asır Önce Yapılan Siperler...

Birinci Dünya Savaşında Erzurum'un savunmasında önemli bir yere sahip olan ve en çetin çatışmaların geçtiği Çobandede Tabyası ve siperlerini gezen Vali Azizoğlu, "Erzurum'un tabyaları düşmana geçit vermemiştir. Bunlardan en önemlisi olan 2 bin 650 metre yüksekliğindeki Çobandede Tabyasındayız. Hem 1. Dünya Harbi'nde hem de 93 Harbi'nde ordumuzun savunma merkezi olarak önemli bir görev üstlenmiştir. Bu tabyalar atalarımızın, dedelerimizin imkânsızlıklara rağmen, nasıl bir vatan savunması yaptıklarını iyi anlatmaktadır. 1880'lerde yapılan siperler gördük. O dönem göğüs göğse nasıl çarpıştıklarını bir nebze olsa yaşamış olduk" dedi.3 Bin Metrede Şehitlik...

Erzurum'un düşman işgaline karşı savunma amaçlı yapılan tabyaları tek tek gezen Vali Azizoğlu, daha sonra 3 bin metre yükseklikte bulunan Zinavur Geçidi'ne hareket etti. O bölgede bulunan Dumlu Baba şehitliklerini ziyaret edip kabirleri başında dua etti.

Tortum istikametinden gelen düşman birliklerini yavaşlatıldığı Zinavur Geçidinde açıklama yapan Vali, "Bulunduğumuz şehit mezarlıkları düşmanı durdurmak için oluşturulmuş birliklere mensup Kahraman Askerlerimizdir. O kış şartlarında düşmana karşı büyük mücadele vermiş ve bulundukları yerde şehit düşmüştür. Vatanın her karış toprağının nice şehit kanlarıyla sulandığını, bu ıssız bucaksız dağlarda ki, şehitlerin mezarları bizlere göstermektedir. Birinci Dünya Harbinde Erzurum'u müdafaa eden kahraman askerlerimizin kendilerini siper ederek, bu Aziz Vatanı koruduklarının ispatıdır. Bir mezar taşı dahi olmayan on binlerce isimsiz şehidin yattığı, vatan toprağı bize şunu hissettiriyor; bu coğrafyada şehitliğimizin bulunmadığı, yatmadığı ve kanlarıyla sulamadığı bir karış toprak dahi yok. Bu şehitliklerimizi de ihya edeceğiz. Mezarlıklarını yapıp, bizden sonraki gelecek nesillere de bu uçsuz bucaksız dağlarda din için, vatan için, bayrak için, millet için nice isimsiz kahramanların şehit düştüğünü göstermek istiyoruz."

'9 Kasım'dan 15 Temmuz'a Şehitler Yolunda Off Road' etkinliği sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlardan oluşan yoğun bir katılımla sona erdi.

Kaynak; Erzurum Valiliği

Yorum Yazın

Yorumlar

HABERLERİNİZİ İLGİYLE TAKİP EDİYORUM.DUMLU BABA İSMİ GEÇİNCE YAZMAK İSTEDİM.DUMLU BABA DEDİĞİMİZ SUYUN ÇIKTIĞI MÜBAREK YER, FIRATIN KAYNAĞI OLAN O GÜZEL SU NASIL PARAGÖZ İNSANLAR TARAFINDAN TAHRİP EDİLMİŞ, NASIL TALAN EDİLMİŞ, SAHİPSİZ MEMLEKET SAHİPSİZ DUMLUBABA VİRANEYE DÖNMÜŞ.VESİLE OLANALRI, GÖZ YUMANLARI ALLAHA HAVALE ETMEKTEN BAŞKA ELDEN BİRŞEY GELMİYOR.YETKİLİLERİN DİKKATİNE SAYGIYLA ARZ EDERİM.