Bu Yemeği Yemelisiniz, Diyelim Yemediniz, O Zaman Tumbundan Geçmelisiniz!

Erzurum yemek kültüründe önemli bir yeri olan, 'Yiyemesen bile tumbundan geç' denilen şalgamın yahnisinin nasıl yapıldığını biliyor musunuz?

Bu Yemeği Yemelisiniz, Diyelim Yemediniz, O Zaman Tumbundan Geçmelisiniz!

Bu Lezzetin Adı Şalgam Yahnisi!

Yörelere göre yemek kültürleri farklılıklar gösteriyor. Bu kültürde, yöresel sebze ve bitkilerin önemi ise önemli bir yer tutuyor.

Erzurum yemek kültüründe önemli bir yeri olan, 'Yiyemesen bile tumbundan geç' denilen şalgamın yahnisinin nasıl yapıldığını biliyor musunuz? Erzurum Portalı olarak sizlere dadaşlar diyarında, özel misafirler için sofralarda yerini alan, 'Şalgam Yahnisi' tarifini sunuyoruz.


Şalgam Yahnisi

Tumbundan Geçmenin Sırrı!

İlk önce 'Yiyemesen bile tumbundan geç' denilmesinin sebebi, kokusunun nefes darlığına iyi gelmesi olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca, yöre insanı, şalgamın faydalarını saymakla bitiremiyor. Öyle ki kanseri önlediği, kalp sağlığını koruduğu, bağırsak hastalıklarına iyi geldiği, sindirim sistemi ve kemik sağlığını koruduğu için gerek salatalarda, gerekse yemeklerde şalgam yerini alıyor.

Öte yandan, şalgamın ayrıca, çırtmasından turşu ve yemeğinin yapıldığını, dolması ile çortutu pancarının yapıldığını bilmenizi isteriz.

Şalgam Yahnisi Malzemeleri...

4 Adet Şalgam

300 gr Dana Kuşbaşı Et

1 Kelle Soğan

1 Yemek Kaşığı Salça

3 Yemek Kaşığı Tereyağı

Reyhan Otu

1 Diş Sarımsak

Yoğurt

Şalgam Yahnisi

Şalgam Yahnisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle, et haşlanır. Diğer taraftan şalgamlar soyulur. Ortadan ikiye bölünerek suda haşlanır. Ardından soğuk suda acısı çıkması için 10 dakika kadar bekletilir. Soğan, küp küp doğranıp tereyağı ile kavrulur. Salça ilave edilir. Sonra dilinen şalgamların birazı tencereye dizilip tuzlanır. Pişmiş olan kuşbaşı et ve suyu üzerine eklenir. Kalan diğer şalgamlar etin üzerine ilave edilip tuz ve reyhan serpilir. Suyu konularak pişmeye bırakılır.

Sarımsaklı yoğurt ile servis edilir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Şalgama bayılırım elinize sağlık güzel görünüyor

Erzurum Portalı İnstagram
Bizi İnstagramdan Takip Edin

Erzurum hakkında ihtiyaç duyduğunuz bilgilere ulaşmanın kolay yolu. Bizi Instagram hesabımızdan takip edin.

Kapat