Erzurum Çifte Minareli Medrese, Usta İle Çırak Atışmasının Eseri!

Anadolu'nun tarih kokan şehri Erzurum'da 39 odası ve 4 eyvanı ile Çifte Minareli, bir diğer adı ile Hatuniye Medresesini rotamıza ekliyoruz.

Erzurum Çifte Minareli Medrese, Usta İle Çırak Atışmasının Eseri!

Rotamız, Anadolu'nun En Görkemli Tarihi Eseri

Anadolu'nun tarih kokan şehri Erzurum'da 39 odası ve 4 eyvanı ile Çifte Minareli, bir diğer adı ile Hatuniye Medresesini rotamıza ekliyoruz.

Yola Çıkıyoruz....

Biz Erzurum'dan yola çıkıyoruz. Sizler belki Türkiye veya Dünya'nın dört bir tarafından.

Erzurum merkezdeyiz. Günün ilk saatleri ve Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi karşısında, Yıldızkent kavşağında yer alan Zigana Et Mangala uğruyor güzel bir Erzurum kahvaltısı yapıyoruz.

Ardından Çifte Minareli Medreseye doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan ve Erzurum'un simgeleri arasında gösterilen, Atlama Kulelerini pas geçmiyoruz. Fotoğraf çekiyor ve selfi çekiliyoruz. Palandöken Devlet Hastanesinden aşağı Paşalar caddesinden iniyor ve Havuz başında tekrar fotoğraf ve selfi çekiliyoruz. Cumhuriyet caddesine giriyoruz. Yaktiye Medresesi ve Lala Paşa Cami ardından Caferiye Cami ile Cimcime Sultan Kümbetini geçiyor Ulu Cami derken Tebriz Kapı semtine ulaşıyoruz.

Çifte Minareli Medrese

İlk Olarak Çevreyi Dolaşıyoruz...

Sağımızda tüm görkemi ile bir Anadolu Selçuklu eseri Çifte Minareli Medrese ve zaman kaybetmiyor çevresini dolaşıyoruz. Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait eserin minareleri ve işlemeleri dikkat çekiyor.

Yapım tarihi 'Hidaye' adlı el yazmasında Hicri 730 / Miladi olarak ise 1330 geçtiğini aktarmak istiyoruz. Medresenin ilk yıllarda adının 'Hatuniye' olduğunu bilmenizi isteriz.

Medrese, açık avlulu, 39 odalı, 4 eyvanlı ve iki katlı olma özelliği ile Anadolu'daki en büyük medreselerinden biri olma özelliğine sahip.

Medresenin içine girmeden minareler ve kapı süslemelerini inceliyoruz. Cephe üzerinde bulunan hayat ağacı, çift başlı kartal, ejder ve kabartma tekniği ile yapılan bitkiler ilgimizi çekiyor.

Çifte Minareli Medrese

Usta İle Çırak Atışmasının Eseri Mi?

Çevreye bakıyor ve bilgi almaya çalışıyoruz. Yaşlı bir dadaşa kulak verip dinliyoruz.

Yaşlı adam, ' Bu eseri yapan usta, çırağı ile her fırsatta atışıp dururmuş.' bir hatırlatmada bulunuyor, 'Dikkat ederseniz işlemelerin bir kısmı eserde yarım kalmış' devam ediyor, ' Usta ile çırak bir gün yine sanatları üzerine atışmışlar. Minarelerde çalışmaya başlamışlar. O esnada eseri ziyaret edenler çırağın minaresine methiyeler dizmiş... Usta çırağının eserine tek gözle bakmış ve onuruna yedirememiş, 'Usta idim oldum çırak, kendin aşağı bırak' der demez aşağı atmış kendini... Eser bu sebeple yarım kalmış... Sonuçta ise bu medrese, usta ve çırak kapışmasının eseridir" diyor.

Bu ve benzer söylemler Çifte Minareli Medrese bir diğer adı ile Hatuniye Medresesi çevresinde duya bilirsiniz.

Kümbeti Ziyaret Ediyoruz...

İçeri giriyoruz, görkemli yapının üst katlarını ve odalarını geziyoruz. Giriş kapısının karşısında bulunan kümbeti ziyaret ediyoruz. Talebelerin kaldıkları odaları dolaşıyor ve gezimizi sonlandırıyoruz.

Daha sonra Cumhuriyet caddesine geçiyoruz. Yakutiye Medresesi karşısında bulunan, Clup Kır Pidesinde nezih ortamda çayımızı yudumluyor, manzaranın tadını çıkarıyoruz.

Çifte Minareli Medrese

Yorum Yazın