36 Yıldır Oltu Taşına Şekil Veren Yasin Usta ve Mesleğinin Sırları!

1965 Erzurum Oltu doğumlu ve 36 yıldır Oltu taşına şekil verip işleyen Yasin Altunkaynak

36 Yıldır Oltu Taşına Şekil Veren Yasin Usta ve Mesleğinin Sırları!

O Bir Oltu'lu

Erzurum ustalarını tanımaya devam ediyoruz. Bu hafta 1965 Erzurum Oltu doğumlu ve 36 yıldır Oltu taşına şekil verip işleyen Yasin Altunkaynak'ı (Yasin Usta) sizlerle buluşturuyoruz.

Amca Çocuklarından İşi Öğrenmiş...

Yasin Usta, tezgahının başında taneleri işlerken, Erzurum'un ilçesi Oltu'da ev ortamında, amca çocuklarından işi öğrendiğini paylaşıyor. Değişik tarihlerde farklı yerlerde Oltu taşına şekil verip işleyerek sattığını anlatıyor. 93'te, Rüstem Paşa Kervan Sarayı (Taşhan- Oltu Taşı Çarşısı) iş yeri açmış. Son olaraka ise Kara Köse Mahallesi, Pelit Meydanında bulunan bugün ki adresine yerleşmiş.

Oltu taşını, köylüden ham hali ile alan Yasin Usta, bir çok aşamadan geçirip müşterisine çekim halinde teslim ediyor.

Erzurum Ustaları

Diyarbakır Kesmesi Diye Biliniyor Ama Doğum Yeri Erzurum...

Yasin Usta, Oltu taşı tespihleri genel itibarile Güney Doğu illerine gönderdiklerini belirtiyor.

Özellikle Diyarbakır'dan müşterilerinin çok olduğunu ifade ederek, "Bizim buradan üretip Diyarbakır'a gönderdiğimiz ve Diyarbakır ile özdeşleşen boru tipli, kesme tesbihimiz var. Türkiye genelinde bu tesbihimiz, Diyarbakır Kesmesi diye biliniyor" diyor.

Erzurum Ustaları

Oltu Taşını Nasıl Anlarım? Sorusuna Cevap...

Oltu taşı tesbihlerin vucut elektiriğini aldığını sözlerine ekleyen Yasin Usta, 'Oltu taşını nasıl bile bilirim?' diyenlere 'Oltu taşı tesbihi cebine atarsın ve tesbihi çıkardığınız zaman, tanelerin çevreleri toz toplamış ise o hakiki Oltu taşıdır. Tozu sarı çıkacak ve sair artık bunlar günümüzde teknoloji kullanılarak yapıla biliyor."

İletişim: 0442 235 69 28 - 0530 344 85 58 - 0532 325 76 46

Yorum Yazın