Aynı Tezgahta İki Usta, Oltu Taşı İşleme Onlardan Sorulur!

Oltutaşına şekil verip nokta nokta işleyen Burhan ve İsmail usta...

Aynı Tezgahta İki Usta, Oltu Taşı İşleme Onlardan Sorulur!

Onlar Hayallerini Oltu Taşına İşliyorlar

'Erzurum Ustaları' çalışmamızda, bu hafta iki Oltu taşı tespih işleme ustasını sizlerle buluşturuyoruz.

Aynı tezgahta çalışan iki ustamızdan ilk olarak, İsmail Altunkaynak ile tanışıyoruz. İsmail Ustanın sanatını babası Yasin Altunkaynak'tan öğrendiğini duyuyoruz. Ardından ise özel tasarımları ile adından söz ettiren, 1983 Erzurum doğumlu Burhan Pezginoğlu ile sohbet ediyoruz.

Sıcak ortamda çaylarımızı yudumlarken, Burhan Usta, çıraklık kalfalık ve ustalıkla taçlanan 22 yıllık süreci anlatıyor.

Ustasının Güveni Onu Sanatkar Yapmış...

Burhan Usta, tesbih işleme sanatının zor olduğuna değiniyor, lakin Oltu taşının işlenebilir en iyi taş olduğunu bu bağlamda şanslı olduklarını söylüyor. Usta olmasında Cenan Elinkarlı'nın emeğinin çok olduğunu aktarıyor.

Burhan Usta, "Bana, 'Bu işi yaparsın' dedi. Elime iş verdi. Ben nasıl yaparım diye düşünürken o 'Korkma ziyan olursa olsun' dedi. Bende o gün bugün hiç fire vermeden tespihleri işliyorum" diyor.

Erzurum Ustaları

Oltu Taşı Tesbih Tanelerine 'Zebra' İşlemesini Bir Tek O Yapıyor...

Burhan Ustaya model ve tasarımlarını soruyoruz. On ikili katma, burgu dörtlü, teksira üsür ve çift sıra üsür gibi birçok model olduğunu ifade ediyor. 'Size özgü bir tasarım var mı?' diye soruyoruz. Burhan usta kendine özgü bir tasarımı olduğunu ve buna Fatih Birbaş ustanın 'Zebra' adını koyduğunu kaydediyor.

Günde 7 Bin Delik Deliyorlar...

Kendilerine ulaşan siparişleri işlemelerine göre bir veya birkaç günde yapıp teslim etmeye çalıştıklarını belirten Burhan Usta, günde ortalama 200 tespih tanesi işlediklerini ve taneler üzerinde ise yaklaşık ortalama 7 bin delik deldiklerini sözlerine ekliyor.

Adres: Kara Köse Mahallesi Pelit Meydanı Huzur Apartmanı Kat 2 Erzurum Yakutiye

İletişim: 0442 235 69 28 - 0530 344 85 58 - 0532 325 76 46

Erzurum Ustaları

Yorum Yazın