3 Adımda Erken Seçim 2018 Sürecinin İşleyişi

Erken Seçim 24 Haziran 2018'de Gerçekleştirilecek: Süreç Nasıl İşleyecek

3 Adımda Erken Seçim 2018 Sürecinin İşleyişi

Erken Seçim 24 Haziran 2018'de Gerçekleştirilecek: Süreç Nasıl İşleyecek

MHP lideri Devlet Bahçeli gerçekleştirdiği grup toplantısında erken seçim vurgusu yapmış, sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP lideri Bahçeli ve Başbakan Binali Yıldırım ile yaptığı görüşme neticesinde AKP yetkili kurullarıyla da biraraya geldikten sonra 24 Haziran 2018'te erken seçim ilan etti.

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Erzurum'da da seçmenler, 24 Haziran'da cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçmek için sandık başına gidiyor. Erken seçim süreci nasıl işleyecek:

1. TBMM'nin onayı

Erken seçime gidebilmek için alınan kararın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından onaylanması gerekiyor. Türkiye'nin erken seçime gidebilmesi için tezkereye 276 milletvekilinin onay vermesi gerekiyor.

2. Yüksek Seçim Kurulu takvimi açıklayacak, seçimle ilgili kararlar alacak

Meclis erken seçim kararını onayladıktan sonra propaganda ve seçim kurallarını belirlenmesi, seçime gidecek partilerin belirlenmesi, adayların ilanı, seçmen kütüklerinin yenilenmesi, il ve ilçe seçim kurullarının belirlenmesi, oy pusulalarının bastırılması gibi iş ve işlemler için YSK kararları ve takvim belirlenecek.

3- İlk defa uygulanacak yeni seçim sistemi nasıl işleyecek?

2017 referandumuyla kabul edilen anayasa değişiklikleriyle Türkiye ilk defa Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerini bir arada yapacak.

TBMM'de grubu bulunan siyasi partiler Cumhurbaşkanı için aday gösterecek.

TBMM dışından aday gösterilenler için ise 100 bin imza gerekiyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda adayların hiçbiri yüzde 50'ye ulaşamazsa en çok oyu alan iki aday ikinci tura kalacak. İkinci turda da en yüksek oyu alan isim 5 yıllık Cumhurbaşkanlığı koltuğuna geçecek.

Cumhurbaşkanı en fazla iki defa seçilebilecek.

Yorum Yazın