TEKNOLOJİ

3 Bin 170 Rakımlı Tepede Avrupa'nın En Büyük Teleskobu Kuruluyor!

3 Bin 170 Rakımlı Tepede Avrupanın En Büyük Teleskobu Kuruluyor!
3 Bin 170 Rakımlı Tepede Avrupa'nın En Büyük Teleskobu Kuruluyor!

Teleskop Kırmızı Ötesi Gözlem Yapacak

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ile üniversite üst yönetimi, 3 bin 170 rakımlı Konaklı Karakaya Tepelerinde yapımı süren gözlem evi inşaatında incelemelerde bulundu.

Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) bünyesinde, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ve Atatürk Üniversitesi desteğiyle yürütülen Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) projesinde inşaat alanında gerçekleşen incelemelerin ardından konuyla ilgili açıklamada bulunan Rektör Çomaklı, 2012'den beri yürütülen DAG'ın Türkiye'nin en büyük yatırım araştırma projesi olduğunu söyledi.

Projede gerçekleştirilen gözlemevi teleskobunun 4 metre çapında olduğuna işaret eden Çomaklı: "Avrupa'nın kurulu en büyük çaplı ve Türkiye'nin en büyük çaplı teleskobuna sahip DAG, ilk kez kırmızı ötesi gözlem yapacak ve son teknolojiyi kullanan uluslararası bir gözlemevi olacak" dedi.

Doğu Anadolu Gözlem Evi

Proje Hızla İlerliyor...

Çomaklı, DAG'ın sahip olduğu teknolojiler ve ekibin bilgi, birikim ve deneyimlerinin, farklı alanlarda çalışan diğer ulusal ve uluslararası kuruluşlara hizmet verebilecek donanım ve potansiyele sahip olacağına dikkat çekti.

DAG projesinin diğer aşamalarının da yine aynı kurumsal destekle başlatıldığını aktaran Çomaklı, "Bu kapsamda üniversite yerleşkesinde DAG'a hizmet verecek Optomekatronik Araştırma Laboratuvarı yani OPAL için 150 dönümlük arazi tahsis edildi ve şimdiden mimari tasarımları yapıldı. 2014 ve 2015'te sırasıyla DAG teleskop ve kubbe ihaleleri yapılarak üretimleri Belçika ile İtalya'da tamamlandı. DAG teleskobunun fabrika kurulumu İtalya'da gerçekleştirildi ve mekanik-elektronik-optik testler yapılmaya başlandı. DAG'ın 4 metrelik aynası 2016'da Almanya'da üretildi, teslim alındı ve ardından kaplanmak üzere Rusya'ya gönderildi."

Şimdiden İş Birliği Yapmak İsteyen Ülkeler Var...

Gözlemevinin, Avrupa'nın kurulu en büyük çaplı ve Türkiye'nin en büyük çaplı gözlemevinden ziyade çok büyük bir AR-GE merkezi olacağını vurgulayan Çomaklı, şimdiden kendileriyle iş birliği yapmak isteyen ülkeler olduğunu ifade etti.

Rektör Çomaklı, projenin bir de turistik yanı olduğunu dile getirerek, "Gerek araştırma geliştirme gerekse turizm anlamında 2020'den sonra dünyanın buraya akacağına inanıyoruz. Bunun için Türkiye'nin en büyük araştırma ve altyapı projesi diyoruz" diye konuştu.

Doğu Anadolu Gözlem Evi

Yerli ve Milli Teknoloji Hamlesi

Gözlemevinin yapımında kendilerini destekleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'a teşekkür eden Prof. Dr. Çomaklı: "Bütün bu projeler, yatırımlar, ekipman ve ekipler hem "Yeni Nesil Üniversite" dönüşüm programımıza yönelik hem de ülkemizin "Yerli ve Milli Teknoloji Hamlesi"ne hizmet verecek şekilde yapılanmalardır" ifadelerini kullandı.

Rektör Çomaklı; DAG Teleskobu'nun özgün optik tasarımı ve özellikleri, DAG Binasının özgün mimari tasarımı ve üretimi, Atmosferik etkileri minimuma indiren ve ve daha kaliteli görüntü alınmasını sağlayan yüksek teknolojik bir sistem olan "Adaptif Optik" sisteminin tasarımı ile üretimi ve görüntü düzeltici-çevirici "Derotator" sisteminin tasarımı ve üretiminin Atatürk Üniversitesi olarak DAG'da gerçekleştirilen yerli sistemler ve üretimler olduğunu ifade etti.

Doğu Anadolu Gözlemevi, 2020'de İlk Işığı Alacak...

DAG Proje Koordinatörü Doç. Dr. Cahit Yeşilyaprak ise, hava koşullarının 3 bin 100 metrede zor olduğunu ancak hava şartlarının müsaade ettiği müddetçe kasım ayı sonuna kadar çalışmaya devam edeceklerini belirterek, önlerinde planladıkları 2 sene olduğunu, bu süre içerisinde bir aksilik olmaması halinde 2020'nin sonbaharına doğru ilk ışığı almayı planladıklarını kaydetti.

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
28 Eylül 2018 09:45
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}