Ünlü İş Adamı Abdullah Tivnikli Nereliydi Kimler Dendi?

59 Yaşında Dünya Hayatına Gözlerini Yuman İş adamı Tivnikli, Beyefendiliği ve Güler Yüzlülüğü İle Tanınıyordu...

Ünlü İş Adamı Abdullah Tivnikli Nereliydi Kimler Dendi?

59 Yaşında Vefat Eden Tivnikli, Tivnikli Hacı Faruk Efendi'nin Torunuydu!

Eksim Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Erzurumlu iş adamı Abdullah Tivnikli, İstanbul'da 59 yaşında dünya hayatına veda etti.

Holding tarafından yapılan açıklamada, Abdullah Tivnikli'nin, İstanbul'da bir süredir tedavi gördüğü hastanede vefat ettiği iletildi. Erzurumlu hemşerimiz, Tivnikli'nin cenazesi, Marmara İlahiyat Camisi'nde ikindi namazına müteakiben kılınan cenaze namazının ardından Nakkaştepe Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Abdullah Tivnikli Kimdir?

Abdullah Tivnikli, 1959 yılında Erzurum'un merkez ilçelerinden Yakutiye'nin Altunbulak (Tivnik) mahallesinde Merhum Tivnikli Hacı Faruk Efendi'nin torunu olarak dünyaya geldi.

1981 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu ve bu üniversitede İşletme yüksek lisansını tamamladı. Yüksek lisans eğitiminin ardından akademik çalışmalar için İngiltere'ye giden Abdullah Tivnikli, burada katılım bankacılığı modelinin dünyadaki işleyişi, hukuki altyapısı ve uygulamaları hakkında eğitim aldı ve çalışmalar yaptı.

Türkiye'de 1980'lerin başında serbest piyasa ekonomisine geçilmesiyle birlikte, 1983 yılında aldığı bir davet üzerine katılım bankacılığının hukuki altyapısının hazırlanmasında görev yapmak üzere ülkesine döndü. Katılım bankacılığı modelinin Türkiye'deki ilk uygulayıcısı olan Albaraka Türk'ün kuruluş sürecinde yer aldı.

1986 yılında aile şirketi olan Eksim kuruldu. Holding, gerçekleştirdiği gıda, hububat ve petrol türevlerinin ticaretiyle yıllar içinde büyük şirketler arasına girdi. Enerji yatırımlarıyla büyüyen Eksim, yenilenebilir enerji üretiminde en büyük şirketler arasına girdi

Tivnikli, İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfı ve SETA gibi birçok vakfın ve kuruluşun kurucuları arasında yer almasının yanı sıra, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve Bahreyn Krallığı Fahri Konsolosu olarak da görev yürüttü.

Abdullah Tivnikli, dört çocuk babasıydı.

Yorum Yazın