Erzurum'da, Kazakistan İle Ticaret Neden Olmasın?

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly Erzurum'da...

Erzurum'da, Kazakistan İle Ticaret Neden Olmasın?

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Erzurum'da

Kazakistan tarafından Türkiye'ye yapılan 1 milyon dolarlık yatırımdan Erzurum pay alma yolunda adımlar atıyor.

Erzurum'da, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB), Erzurum Ticaret Borsası (ETB) ve Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EcoAvrasya) öncülüğünde "Türkiye-Kazakistan Ekonomik İlişkileri ve İkili İşbirliği İmkanları Toplantısı" yapıldı.

Palandöken'de düzenlenen toplantı, Kazakistan'ın tanıtım görüntüsünün izlenmesiyle başladı. Erzurum Valisi Okay Memiş, toplantıda yaptığı konuşmada, Kazakistan'la ilgili olarak sadece dost ülke kelimesinin yeterli olmadığını ve kardeş ülke olunduğunu söyledi.

Erzurum'da, Kazakistan İle Ticaret Neden Olmasın?

Kazakistan İle Güçleri Birleştirelim...

Kazakistan'la güçlerin birleştirilmesi gerektiğini anlatan Vali Memiş, "Yaşadığımız coğrafyada karşılaştığımız sorunlarla mücadele ederken bu kardeşlik bağından daha fazla faydalanmak zorundayız. Çünkü bu tür bağlar ticarette ve karşılıklı ekonomik ilişkilerde ciddi anlamda güven oluşturuyor." dedi.

Türkiye'nin en önemli avantajının insan kaynağı olduğuna değinen Vali Memiş "Her zaman doğal kaynağın olması yeterli olmuyor. Müslüman ülkelerde ve Arap coğrafyasında 50 metreden su kuyusu için sondaj vuruluyor ve petrol çıkıyor. Ancak bu petrolü işleyecek teknolojisi ve insan kaynağı olmadığı için maalesef emperyalist güçlerin insafına kalıyor ülkeler. Onun için bizim ülkemizin en önemli kaynağı yetişmiş insan kaynağı. Türkiye çok stratejik bir ülke. Napolyon 'Dünya tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu' diyor. Dünyada köprü niteliğinde bir coğrafyada yaşıyoruz. Bulunduğumuz coğrafya biraz da bu stratejinin verdiği avantajlarla başımız beladan kurtulmuyor. Savaşlar özellikle doğrudan ülkelerin askeri birlikleri veya taşeron dediğimiz terör örgütleriyle değil ekonomik olarak da yapılıyor. Son zamanlarda yaşadığımız bu ekonomik kökü dışarıda olan baskıya karşıda bu dostluklar, kardeş ülke olma buralarda daha çok devreye giriyor. Krizi fırsata çevirebiliriz."

Erzurum'da, Kazakistan İle Ticaret Neden Olmasın?

200 Milyon Türk Dünyasının İki Kardeşi...

Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Kazakistan ve Türkiye'nin 200 milyonluk Türk dünyasının en önemli kardeş cumhuriyetleri olduğunu söyledi.

Kardeşliği daha da güçlendirmek gerektiğine dikkat çeken Saparbekuly, "Günümüzde Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacmi sadece 2 milyar dolar. Oysa bizim Çin ve Rusya ile olan ticaretimiz 30 milyar doları geçmekte. Kazakistan'ın Türk dünyaları ile olan dış ticaret hacmi toplam Türk dünyasındaki cumhuriyetleri beraber aldığınızda yüzde 7'yi bile geçmez. Aynı şey Türkiye için de söylenebilir. Bu bizim için büyük bir imtihandır. Bu bizim çalışmamız gereken bir projedir." diye konuştu.

Saparbekuly, Kazakistan'ın en zor zamanlarında Türk işadamlarının ülkelerine gelerek yatırım yaparak ticaretin gelişmesine, hizmet ve finans sektörünün gelişmesine katkı sağladığını anlatarak, "Türkiye'nin Kazakistan'a yaptığı yatırım 2 milyar doları geçti. Aynı şekilde bizim Türkiye'ye yaptığımız yatırım 1 milyar doları geçti. Türkiye'nin cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıl dönümünde mutlaka gelişmiş 10 ülke arasında olacağına inanıyoruz. Kendi açımızdan da 2030'a kadar dünyanın ilk 30 ülkesi arasında olma hedefimiz vardır. Kazakistan bağımsızlığından beri siyasi ve ekonomik açıdan istikrarlı bir şekilde gelişen bir ülkedir. Dış politikamızda komşularımızla sınır problemlerini çözdük. Komşularımızla ilişkilerimiz mükemmel seviyededir."

Erzurum Kazak Bir Şehir İle Kardeş Şehir Olma Yolunda...

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise günümüzde devletler arasında önemli ilişkilerin olduğunu söyledi.

Her ülkenin birbirine ihtiyacı olduğunu kaydeden Sekmen, "Erzurum kış turizmine açık bir şehir. Aynı zamanda burası yüksek irtifalı bir kamp merkezi. Birçok takım kamp yapacak yer arıyor. biz birbirimize yakın olursak inanıyorum ki bu da ilişkimizi geliştirir. Hayvancılık konusunda gerek ülkemizin et ihtiyacı konusunda gerekse de birbirimizden fikir alış verişi yaparak hayvanları değerlendirme konusunda çalışmalar yapılabilir. Organik tarım konusunda da işbirliği yapılabilir. Yer altı bakımından biz de çok zengin bir şehiriz. Kazakistan'da bize uygun bir şehirle kardeş şehir olmayı da düşüncemize koyduk. İnşallah bunun kararını alarak devreye sokacağız." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Saparbekuly, slayt eşliğinde Kazakistan'ın durumu hakkında bilgi verdi. Toplantıya, DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, ETB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Oral, EcoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren ve işadamları katıldı.

Yorum Yazın