Erzurum'dan Ejder Kule Projesi Türkiye Birincisi

28 İlden 47 Üniversite Ve 75 Takımın Başvurduğu Yarışmada Ejder Kule Projesi İle Erzurum Teknik Üniversitesi 1. Oldu

Erzurum'dan Ejder Kule Projesi Türkiye Birincisi

28 İlden 47 Üniversite Ve 75 Takımın Başvurduğu Yarışmada Ejder Kule Projesi İle Erzurum Teknik Üniversitesi 1. Oldu

Bilim dünyasına sağladığı katkılarıyla, desteklenen projeleriyle ve aldığı ödüllerle son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Erzurum Teknik Üniversitesi başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) deprem bilincini artırmak amacıyla bu yıl beşincisini düzenlediği Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı yarışmasında ETÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlker Kazaz danışmanlığında, öğrenciler Cemil Çolak, Üveys Bilğin, Ömer Salim Demirel ve Hayrunnisa Balıkçı'dan oluşan Erzurum Teknik Üniversitesi Takımı "Ejder Kule" projesi ile birincilik ödülüne layık görüldü.

28 ilden 47 üniversite ve 75 takımın başvurduğu yarışmada, elemeleri geçen 24 takım, final aşamasında yaptıkları maket model tasarımlarını DASK'ın verdiği malzemelerle bina maketi haline getirerek konusunda uzman jüri üyeleri önünde sergiledi. Finale kalan takımlara ait bina modelleri, 8 Nisan'da İstanbul Osmanlı Arşivleri Kağıthane Binası'nda yapılan finalde depremi simüle eden sarsma masasında test edildi.

Ekonomik puanlama ve estetik puanlama gibi kriterlerin de bulunduğu yarışmada fayda-maliyet hesabı sonucunda en yüksek toplam yıllık kazanç elde eden takım olmayı başararak birincilik ödülünü alan Erzurum Teknik Üniversitesi aynı zamanda dört özel ödülden biri olan En İyi İletişim Becerisi ve Sunum Ödülü'nün de sahibi oldu.

ETÜ Ejder Kule Projesi

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nın 9 Nisan'da yapılan ödül töreninde öğrencilerimiz ödül plaketlerini DASK Yönetim Kurulu Başkanı ve Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Murat Kayacı'dan aldı. Öğrencilerimiz aynı zamanda üniversitelerine laboratuvar teçhizatı temini için 50.000 TL değerindeki ödülün de sahibi oldular.

Yorum Yazın