GÜNCEL

Tek Örneği Amerika'nın Kolorado Vadisi'ndeki Grand Kanyonu!

Tek Örneği Amerikanın Kolorado Vadisindeki Grand Kanyonu!
Tek Örneği Amerika'nın Kolorado Vadisi'ndeki Grand Kanyonu!

"Kırmızı Periler Diyarı" Turizme Kazandırılabilecek Mi?

Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Narman Belediyesi işbirliğinde UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından 2012 yılında Dünya Geçici Miras Listesi'ne alınan, "kırmızı periler diyarı" olarak adlandırılan ve oluşumu ve yapısı bakımından dünyada sadece Amerika'nın Kolorado Vadisi'ndeki Grand Kanyon ile benzerlik taşıyan Narman Peribacaları'nın turizme kazandırılması amacıyla yapılan projenin protokolü imzalandı.

Valilik toplantı salonunda düzenlenen imza törenine, Vali Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile Narman Belediye Başkanı Burhanettin Eser katıldı.

Narman Peri BacalarıÇok Etkileyici, Narman Peri Bacaları İçin Proje Bitmek Üzere...

Vali Memiş, Erzurum'un turistik yerlerini gezdiğini söyledi. Narman Peri Bacaları'nın çok etkileyici bir yer olduğunu bildiren Vali Memiş, "Dünyada ender bölgelerden bir tanesi fakat tuvalet ihtiyacınızı gidereceğiniz yer dahi yok. Bu konuda şaşkınlığımı ifade etmek isterim." dedi.

Narman Peri Bacaları için projeyi çizdiklerini aktaran Vali; ' Proje bitmek üzere. Burada hemen başlayıp 2-3 ayda bitirmek üzere bir yer yapacağız. Bu tesiste 4-5 tane konaklama tesisi olacak ama herkesi konaklatacak durumda olmayacağız. Aynı anda 300 kişiye yemek verebileceğiz.

Vali Okay Memiş

İhaleyi Yapıp İşe Koyulacağız...

En az 4 tane tur otobüsü geldiğinde karşılayabilecek bir tesis inşaatını başlatacağız. Orada bisiklet, atlı ve ATV'li safari ile trekking parkurları oluşturacağız. Bütçemizi denkleştiriyoruz ve bu protokolle ihaleyi yapıp işe koyulacağız. Bu şehre değer katmak istiyoruz. Erzurum'un bu işten daha çok para kazanmasını ve istihdam yaratmak istiyoruz."

Ayrıca, yeni parkur ve alanlar geliştirmek istediğini dile getiren Vali Memiş, farkındalık oluşturmak için rafting, kano, bisiklet safari ve trekking yaptıklarını söyledi.

Biraz Proaktif Olmak Zorundayız...

Vali Memiş, Rize'de 80 tane işletmenin olduğunu ifade ederek, "Erzurum'da bu tarzda işletme yok. Biraz proaktif olmak zorundayız. Her şeyi devlet yapmaz. Biz devlet olarak elimizden geleni yapıyoruz. Tesisi yapıp işletmecilere vereceğiz. Bu görevlere hava atmak için atanmadık ve seçilmedik. Tek amacımız hizmet yürütmek." diye konuştu.

Narman Peri Bacaları

Sekmen: Erzurum'un Gelişmesi Bu Tür Hizmetlerle Olacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen ise Erzurum'un gelişmesi ve güzelleştirilmesinin bu tür hizmetlerle olacağını söyledi.

Turizmi geliştirmenin yolunun sadece kayak turizmiyle olmadığını aktaran Başkan Sekmen, "Bizim alternatif turizm çeşitliliğini geliştirmemiz lazım. Bu da doğa ve kültür turizmiyle olur. Narman Peribacaları bizim hayalimizdi ve projemizdi." dedi.

Konuşmaların ardından Vali Memiş, Başkan Sekmen ve Narman Belediye Başkanı Burhanettin Eser ile projenin protokolünü imzaladı.

Kaynak: Erzurum Valiliği

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
4 Temmuz 2019 11:44
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}