ŞEHRİ KEŞFET

Tortum Gölü Seyir Terası ve Manzarasıyla Büyülüyor!

Tortum Gölü Seyir Terası ve Manzarasıyla Büyülüyor!
Tortum Gölü Seyir Terası ve Manzarasıyla Büyülüyor!

Doğa Harikası Uzundere Tortum Gölü Sizleri Bekliyor

Erzurum'un Uzundere ilçesindeki doğa harikası Tortum Gölü ve ve seyir terası manzarasıyla sizlere unutulmaz anlar yaşatacak.

Uluslararası Sakin Kentler Birliğince Türkiye'nin 11'inci sakin kenti seçilen Erzurum'un Uzundere ilçesindeki doğa harikası Tortum Gölü ve seyir terası eşsiz güzellikleriyle dört mevsim dikkati çekiyor.

1800'lü yıllarda Kemerli Dağ'dan inen heyelanla oluşan Tortum Gölü, dar ve dik vadide doğal bir çanak görünümüyle 8 kilometre boyunca ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor. Bu şölene yeni yapılan Tortum Gölü Seyir Terası başka bir heyecan katıyor.

Tortum Gölü ve Seyir Terası Nerede?

Tortum Gölü ve Seyir Terası Nerede?

Tortum Gölü ve seyir terası, Erzurum'un Uzundere ilçesinde yer almaktadır.

Erzurum-Artvin yolu üzerinde yer alan bu eşsiz doğa harikası, 18. yüzyılda Kemerli Dağ'dan inen bir heyelan kütlesinin Tortum Çayı'nın önünü kapaması sonucu oluşan göl, Tortum Çayı üzerinde dar ve dik bir vadide 8 km boyunca uzanır.

Oluşum şekli nedeniyle burada bir göl çanağı ve doğal baraj oluşmuştur. Gölün fazla suları, bu doğal seti aşarak Tev Vadisi'ne döküldüğü yerde Tortum Şelalesi'ni oluşturmaktadır.

Tortum Gölü'nün güney ucunda küçük bir kuş cenneti vardır. Yırtıcı kuşların uğrak yeri olan gölün bulunduğu vadide, Türkiye'nin dört akbaba türünü de görmek mümkündür. Ayrıca kafes balıkçılığı yapılabilen gölde, alabalık ve aynalı sazan üretilmektedir.

Dört tarafı yüksek tepelerle çevrilmiş, dar ve derin bir göl olan Tortum Gölü'nde mesire alanları da mevcuttur. Yeni yapılan seyir terası ziyaretçiler için farklı bir heyecan oluşturmaktadır. Bölgede Balıklı Köyü yakınında ve göle uzanan yarımada ile gölün çevresindeki ağaçlı alanlar mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Balıklı Köyü önlerinde göle doğru uzanan Bozburun Yarımadası turistlerin önemli uğrak yerlerinden biri...

Gölün karşı kıyısında elma ve kayısı bahçeleri yer almaktadır. Gölün doğu kıyılarını peri bacaları süslerken, batı yamaçlarında çok dik ve kayalık bir yapı göze çarpmaktadır. Gölde, Ayvalı ve Küçük adında iki ada bulunmaktadır. Oldukça sakin olan gölün üzerinde sandalla gezinti yapmak mümkündür.

Kaynak: Takipçilerimiz / Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
29 Eylül 2019 11:50
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}