ŞEHRİ KEŞFET

Narman'ın Kırmızı Peri Bacalarından Büyüleyen Kareler!

Narmanın Kırmızı Peri Bacalarından Büyüleyen Kareler!
Narman'ın Kırmızı Peri Bacalarından Büyüleyen Kareler!

Narman Kırmızı Peri Bacaları!

Doğunun en köklü, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle büyüleyen şehri Erzurum yılda ortalama 1 Milyon turist hedefliyor. Peki 'Neden Erzurum'a Gelmeli?' sorusunu duyar gibiyiz. İşte size bir cevap 'Narman kırmızı peri bacaları için' gelmeli...

Doğu Anadolu nadide bölge jeolojisinin bir hediyesi gibi Narman ilçe sınırlarında yer alan Kırmızı Peri Bacaları temel olarak bölgeye has sıkışma tektoniğinin ürünü olarak ortaya çıkmış ve sunduğu eşsiz güzellikle sizleri bekliyor.

Narman Kırmızı Peri Bacaları Hakkında

Narman Kırmızı Periler Diyarı Hakkında...

Yer aldığı bölgeyi bir açık hava müzesi haline getiren bu eşsiz şekillenmenin seyredildiği bölge başka bir adlandırma ile de "Kırmızı Periler Diyarı" olarak bilinmektedir. Narman Peri Bacaları jeolojik bakımdan, oluşumu Pliyosen çağ'a kadar dayanan bir geçmişe sahiptir.

Narman Kırmızı Peri Bacaları

Çağlar Öncesinden Oluşmaya Başlayan Görsel Şölen...

Başlıca kırmızı kum taşları ve benzer renkteki çakıl taşlarından kaynaşarak oluşan bir yapıya sahip olup; yapılan incelemeler neticesinde çağlar boyunca olagelen karasal fasiyeler ve diğer atmosferik koşullar sonucunda oluşan aşınmalarla şekillendiği bilinmektedir.

Narman Kırmızı Peri Bacaları

Kapadokya'dan Farklı...

Kırmızı Periler Diyarının bir benzeri halindeki Kapadokya'daki oluşumlardan ayıran en belirgin özelliği ise oluşumların tortul biçimlerden meydana gelişidir.

Bilindiği üzere Kapadokya Peri Bacaları ve volkanik bir yapıya sahiptir. Oysa Narman Peri Bacaları sedimanter bir yapıya sahip olup; yer aldığı bölgede gözlenen Pliyo - Kuvaterner tortul kayaçlarda bulunan demir elementi dolayısıyla da hem daha dayanıklı bir yapıya hem de daha kırmızı bir renge sahiptir.

Narman Kırmızı Peri Bacaları

Dünya Mirası Listesinde...

Hali hazırda 2012 yılında UNESCO Türkiye Milli Komitesi tarafından Dünya Geçici Miras listesine alınmış bulunan Narman Peri Bacaları Erzurum Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Atatürk Üniversitesi ilgili birimleri ve Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından sürdürülen çalışmalar neticesinde turistik bir nitelik kazanmış, son iki yıldan bu yana yöreye gelen yerli ve yabancı bir çok turist sayısında kayda değer bir artış gözlenmiştir.

Bugün itibarıyla UNESCO ve İTÜ tarafından yürütülen ortak çalışmayla yörede diğer yapılaşmanın önüne geçilmiş, toplam 62 km uzunluğunda üç vadiden oluşan alanın projelendirme çalışmaları ve günü birlik tesis kurma çalışmaları devam etmektedir.

Narman'ın Kırmızı Peri Bacalarından Büyüleyen Kareler!

Konaklama İmkanları

Narman Kırmızı Peribacaları için en yakın konaklama ilçede bulunan öğretmen evi... Bunun dışında diğer yakın konaklama yeri ise Hasankale - Pasinler ilçesinde bulunan öğretmen evidir. Bu arada Pasinler ile Narman arası ortalama 60 km'dir.

Narman Öğretmenevi İletişim: 0442 741 24 80

Pasinler Öğretmenevi İletişim: 0442 661 31 53

Narman Peribacaları'na Nasıl Gidilir?

Erzurum'un ilçesi olan Narman, şehir merkezine 90 km uzaklıkta olup Erzurum'un kuzeydoğusunda bulunur. Peribacaları ise Narman merkeze 7 km uzaklıktadır. Peribacalarına gitmek için E 80 karayolundan sırasıyla Erzurum – Pasinler – Narman istikametini kullanarak ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi için yol haritasına göz atabilirsiniz.

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
4 Ekim 2019 09:55
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}