ERZURUMLU ÜNLÜLER

Şifa Kaynağı Çöplük Doktorunu Hatırlayanımız Var Mı?

Şifa Kaynağı Çöplük Doktorunu Hatırlayanımız Var Mı?
Şifa Kaynağı Çöplük Doktorunu Hatırlayanımız Var Mı?

Erzurum'un Değerlerinden Dr. Celal Usakalp!

Erzurum'da 1915 tarihinde dünyaya gelen ve 1997 tarihinde dünya hayatına gözlerini kapatan Dr. Celal Usakalp Yeğenağa Mahallesinde Karanlık Kümbet'in karşısında (çöplük doktoru) namı ile uzun yıllar muayenehane işletti.

Erzurum değerlerinden Erdal Güzel'in ifadesi ile şehrin marka isimlerinden olan Dr. Celal Bey'in kendisine has tedavi yöntemleri vardı. O dönemlerde her türlü hastalığa bakan Dr. Celal Bey, tabir yerindeyse Erzurum'un şifa dağıtıcısıydı.

Tahta Hamam Yanında Şifa Dağıtmaya Devam...

Güzel, Celal Bey'in Karanlık Kümbet karşısındaki muayenehanesini Tahta Hamam'ın yanına Alyaplar'ın evin altına taşıdığını aktarıyor.

Yeğen Ağa Mahallesi Balyoz Sokak'ta oturdukları zaman, nasıl olmuştuysa yanan sobanın köşesine burnunun üst tarafının çarptığını anlatan Erdal Güzel, "Bir anda kanayan yarayı gören rahmetli babam, elimden tuttuğu gibi beni Dr. Celal Bey'in muayenehanesine yetiştirmişti. Dr. Celal Bey'in kanayan yere attığı demir ağrafın izlerini bugün bile taşımakta ve aynaya baktığımda bu olayı her defasında hatırlamaktayım. O günün şartlarında Erzurum'da yaşayıp da Dr. Celal'e muayene olmayan yok gibiydi ve her hastanın da onunla ilgili mutlak bir anısı olurdu" diyor.

Celal Usakalp Erzurum Doktor

Nev-i Şahsına Münhasır Bir Kişilik...

Dr. Celal Bey nev-i şahsına münhasır bir kişilik olduğunu ifade eden Güzel, "Muayenehanesi ve giyim kuşamı oldukça mütevazı idi. Fakir hastalardan asla ücret almayan Dr. Celal Bey, kazandığını Erzurum'a yatırdıysa da projelerinde pek başarılı olamamıştı.

Develer Çeşmesi'nin karşısında, Kavak Kapısı'nda ve Cumhuriyet Caddesi'ndeki eski Hayat Eczanesi'nin üstünde muayenehane işleten Dr. Celal Bey'in reçeteleri de oldukça ilginçti." diye aktarıyor.

Kaynak: Erdal Güzel
Görsel Kaynak: Murat Ertaş
Sosyal Medya Paylaşımı İle Hatırlatan:Temel Atalay Vehip Atalay Kitapsarayı Yakutiye Erzurum

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
20 Ekim 2019 11:24
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza