GÜNCEL

Büyük Umutlarla Yapılan Hastanede Yıkım Çalışmaları Başladı!

Büyük Umutlarla Yapılan Hastanede Yıkım Çalışmaları Başladı!
Büyük Umutlarla Yapılan Hastanede Yıkım Çalışmaları Başladı!

ERVAK Başkanı Yazdı: 'Yapanda Biz Yıkanda Biz'


Erzurum Süleyman Demirel Tıp Merkezi ve Araştırma Hastanesi Sökülüyor!

Sadece Süleyman Demirel Tıp Merkezi Mi Sökülüyor? Hayır söküm çalışmaları başlayan ve başlayacak olan bir çok adres var.

90'lı yıllarda Türkiye'nin en büyük sağlık merkezlerinden biri olarak yapılan Süleyman Demirel Tıp Merkezi ve Araştırma Hastanesinde yıkım çalışmaları başladı.
Peki Erzurum'da yıkılacak tek bina burası mı? İşte bu sorunun cevabı...

Erzurum Kalkınma Vakfı (ERVAK) Başkanı Erdal Güzel, Türkiye'nin en büyük sağlık merkezi olması planlanan hastanede başlayan yıkım çalışmaları ile birlikte diğer yıkılacak binalar üzerine kaleme aldığı yazıdan bölümleri sizlerle paylaşıyoruz.

ERVAK Başkanı Güzel; "Gelişmesini ve kalkınmasını tam sağlayamamış ülkelerde işlerin günü birlik plan ve programlarla halledilmeye çalışılması alışıla gelmiş bir durumdur" diyor.

Gelecekle ilgili uzun vadeli planların yapılmadığı ülkelerde, 'Kervan yolda dizilir' düşüncesi toplumun yaşam biçimini ve olaylara bakışını net bir şekilde ortaya koymakta olduğunu aktaran Güzel, "Yapılacak işlerin kâğıt üzerinde detaylı bir şekilde belirtilmesine rağmen, uygulamaların yazıya dökülen kriterlerle örtüşmemesi yine bu ülkelerde sık rastlanan bir durumdur.

Bu yüzden dolayıdır ki, yeterli fizibilite çalışmaları yapılmadan, politik çıkarlar uğruna yapılan projeler hem zaman kaybına, hem de büyük israflara neden olmaktadır.
Üzülerek ifade etmek gerekir ki, bu tür uygulamaları ülkemizin her köşesinde görebilmekteyiz.

Vakti zamanında bir bakanın üniversite kurulsun diye şehrine onlarca bina yaptırıp, sonra bu binaların çürümeye terk edilmesi hâlâ hafızalardadır.

Büyük Umutlarla Yapılan Hastanede Yıkım Çalışmaları Başladı!

Şehrimizdeki durum da ülke genelinden farklı değildir.

1980 İhtilâli'nden sonra o günün şartlarında emsali olmayan büyüklükte Askerî bir hastane yapılmıştı.

Ortay çıkan bu hastanenin askerî maksatlı olması ve ihtiyacın çok üstünde bir mekâna sahip bulunması yetkilileri endişelendirmiş, bu devasa hastane tabir yerindeyse elde kalmıştı.

O günün yetkilileri, Atatürk Üniversitesi Hastanesi'nin bazı bölümlerini buraya taşıyarak işi çözmeye çalışmışlardı.

İki hastane arasında uzun mesafenin olması beraberinde bir takım sorunları getirmişti. Bir hastanede tahlil istenirken, diğer hastanede tahlillerin yapılması veya birbiriyle ilgili servislerin farklı hastanelerde olması, plansız bir uygulamanın mantık dışı bir örneği olarak karşımıza çıkmıştı.

Bir süre hizmet veren bu hastanenin tekrar üniversite içerisine taşınmasıyla koca bina kaderine terk edilmiş, alternatif çözümler aranması yerine, yıkılmasına karar verilmişti.

1999 Depremi'nden sonra hazırlanan deprem mevzuatı doğrultusunda yapılan denetimlerde kamu binalarının çoğunun depreme dayanıklı olmadığı ortaya çıkmış, zaman içerisinde bu binalar gözden uzak bir şekilde yıkılmaya başlamıştır.

Kudaka'nın arka kısmında bulunan beş katlı lojman, İller Bankası'nın Yenişehir'deki lojmanları, Çocuk Hastanesi, Karayolları Lojmanları, Yenikapı'daki Jandarma binası, DMO Lojmanları ilk etapta yıkılmasına karar verilen kamu binalarıydı ve yıkıldılar.

Erzurum Yıkım Çalışmaları

Bu şartlar altında yaprağın kıpırdamadığı Erzurum piyasasında en hareketli sektörün yıkıcılık olduğunu söylemek mümkündür.

Şehrin neresine bakarsanız bakın yıkım ekipleri iş başındalar ve çalışmalarıyla şehrin işsizliğine bir nebzede olsun katkı sağlamaktadırlar.

Şu an Aziziye Hastanesi yıkılmaya başlanırken, Yenişehir'deki binaların yıkımı bitmek üzere, İller Bankası ve DMO lojmanları ise yıkılmış bulunmaktadır.

Erzurum'da yıkım sırasını bekleyen çok sayıda binanın da bulunduğunun farkındayız.

Garip gurebanın ilk başvurduğu Palandöken Hastanesi ile Mareşal Fevzi Çakmak , Nene Hatun Kadın Doğum ve Nihat Kitapçı Göğüs Hastalıkları hastanelerinin de akıbetleri pek parlak görünmemektedir.

Şu an boşaltılmış olan Subay ve Astsubay Ordu Evleri ile Yoncalık Caddesi'ndeki İller Bankası binası Tebrizkapısı , Kuloğlu Mahallesi ve İsmetpaşa Caddesi'nde bulunan PTT Binası ve Jandarma Lojmanları ülkede işlerin ve denetimlerin nasıl yapıldığının görgü tanıkları olarak yıkılacakları günü beklemektedirler.

Ciddi bir denetim ve ölçüm yapıldığında kamu binalarının haricindeki binaların durumlarını ise ancak Allah bilir.

Demirperde ülkelerinde yapılan çok katlı sosyal konutların halen ayakta durmaları, Avrupa ülkelerinde gösterişe değil ,akla ve bilme dayanan yapıların varlıklarını sürdürmeleri üzerinde düşünmemiz gereken bir konudur.

Parlak bir ekonomik durumumuzun olmadığı ortadadır. Dolayısıyla borçlanarak işleri yürütmeye gayret etmekteyiz.

Bu münasebetle israf edeceğimiz ne paramız, ne alınterimiz ne de zamanımız söz konusudur.

Bu hafta Erzurum'da Kamu Kurumları Etik Kurulu toplanmış, neler konuşulmuş bilmiyoruz. Arzumuz etik davranış biçiminin sözde değil icraatta olmasıdır" ifadelerine yer veriyor.

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
18 Kasım 2019 14:02
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}