BİLİYOR MUYDUNUZ?

Cumhurbaşkanlığı Geleneksel Sanatlar Büyük Ödülünü Bir Erzurumlu Aldı!

Cumhurbaşkanlığı Geleneksel Sanatlar Büyük Ödülünü Bir Erzurumlu Aldı!
Cumhurbaşkanlığı Geleneksel Sanatlar Büyük Ödülünü Bir Erzurumlu Aldı!


Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Erzurumlu Fuat Başar Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri 'Geleneksel Sanatlar' alanında bu yıl ödüle layık görüldü.

Peki 2019 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'nde bu yıl “Geleneksel Sanatlar” alanında ödüle layık görülen Fuat Başar kimdir? İşte Fuat Başar'ın hayatı biyografisi...

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'ne bu yıl “Geleneksel sanatlar” alanında Fuat Başar aldı. 1980 senesinin 10 Eylül'ünde Hamit Aytaç Hoca'dan hat icazeti aldı. İcazet almasına rağmen vefatına kadar hocasının dizinin dibinden ayrılmadı. 10 Eylül 1989'da ise büyük ebru ustası Mustafa Düzgünman'dan, biri Osmanlı Türkçesi olmak üzere üç ebru icazeti aldı. Peki Fuat Başar kimdir, nerelidir? Fuat Başar hayatı biyografisi.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'ne bu yıl “Edebiyat” alanında Nuri Pakdil, “Müzik” alanında MFÖ, “Sinema” alanında Mesut Uçakan, “Resim” alanında Devrim Erbil, “Geleneksel Sanatlar” alanında Fuat Başar'a verilmesi kararlaştırıldı.

Cumhurbaşkanlığı Geleneksel Sanatlar Büyük Ödülünü Bir Erzurumlu Aldı!

Fuat Başar Kimdir?

7 Mart 1953 senesinde Erzurum'da doğdu. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni okudu. 1977 yılında ebru sanatına olan ilgi ve merakıyla Mustafa Düzgünman'a mektup yazarak ebru çalışmalarına başladı. Aynı dönemde Hamit Aytaç ile de mektuplaşarak hocadan Hat dersi almaya başladı. 1980 senesinde sanat aşkını tıp öğrenimine tercih etti ve hocalarından feyz alabilmek için İstanbul'a geldi.

1980 senesinin 10 Eylül'ünde Hamit Aytaç Hoca'dan hat icazeti aldı. İcazet almasına rağmen vefatına kadar hocasının dizinin dibinden ayrılmadı. 1989 yılının 10 Eylü'ünde ise büyük ebru ustası Mustafa Düzgünman'dan, biri Osmanlı Türkçesi olmak üzere üç ebru icazeti aldı. Hocalarının vefatı ile kendi atölyesini kuran Fuat Başar, bu tarihten itibaren profesyonel ebrucu ve hattat olarak hayatını sürdürmektedir. Günümüzde Türkiye'nin her bir köşesinde icazetli talebeleri ebru ve hat sanatını öğretmektedir.

Fuat Başar Kimdir?

Dünya çapında birçok hattat ve ebru ustası yetiştiren sanatçı, 350'nin üzerinde kişisel ve karma sergiye iştirak etti. Uluslar arası birçok sanat faaliyetine katıldı. Amerika, Almanya, Japonya, Malezya ve diğer birçok ülkede ebru sanatı tanıtımında bulundu. Yıldız Teknik Üniversitesinde ebru fizikokimyası konusunda çalışmalarda bulundu. Ebru konusunda yayınlanmış kitabı ve birçok makalesi vardır. Çok sayıda radyo ve televizyon programına katılan, yerli ve yabancı belgeselleri, röportajları, çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları olan Fuat Başar, birçok kitabın hazırlanmasına da katkıda bulunmuştur.

Eserleri dünyanın birçok müzesinde, yurt içi ve dışındaki koleksiyonerlerde bulunmaktadır. Japon İmparatoru, Malezya başkanı, Suudi Arabistan Kralı Faysal başta olmak üzere, birçok devlet başkanı ve bakanın da tuğralarını çekmiştir.

Kaynak: Akit
Görsel Kaynaklar: İsmail Küçük / Nihayet Dergisi / M.Emin Başar

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
26 Kasım 2019 10:17
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza