BİLİYOR MUYDUNUZ?

Erzurum'a Hiç Böyle Baktınız Mı?

Erzuruma Hiç Böyle Baktınız Mı?
Erzurum'a Hiç Böyle Baktınız Mı?


Evliya Çelebi ve Erzurum


Bu Erzurum Minyatürü Şermin Ciddi'ye Ait!


Sanatçının Evliya Çelebi'den esinlenerek yaptığını düşündüğümüz bu minyatür, Erzurum'a farklı bir pencereden bakışın eşsiz bir örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Bu eşsiz eser ile tanışmamıza ise Erzurumlu tarih araştırmacısı Muzaffer Taşyürek vesile oldu. Bu arada, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü mezunu olan ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı Enstitüsü Prof. Dr. A. Süheyl Ünver Atölyesi'nde ders veren Şermin Ciddi'nin eserleri otuza yakın karma sergide yer almış olduğunu aktaralım.

Şermin Ciddi Kimdir?

Şermin Ciddi İstanbul doğumludur.

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde hocaları Sabri Berkel, Nurullah Berk ve Prof. Dinçer Erimez'le çalışmış, İngiltere ‘de dekoratif sanatlar ve Türk halı, kilim motifleri üzerinde araştırma ve çalışmalar yapmıştır.

1996 yılında Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver Nakışhanesi'nde tezhip ve minyatür derslerine katılarak, 1999'da sertifika almıştır. Hocaları Gülbün Mesara ve 6 yıl asistanlığını yaptığı merhum Nusret Çolpan ile aynı atölyede ve Milli Saraylar'a bağlı Yıldız Şale'deki minyatür derslerinde eğitmenlik yapmıştır. Halen İstanbul'da hocası Gülbün Mesara ile birlikte çalışmakta olup, minyatür dersleri vermektedir.

2007 yılında TRT 2'ye, Mevlana Belgeseli için, Nusret Çolpan'la birlikte özgün minyatürler hazırlamış, 2008'de de yine TRT 2'de ‘'Katip Çelebi Belgeseli'' için özgün tasarımlı minyatürler yapmıştır. Biri kişisel olmak üzere 31 Karma sergiye katılmıştır. 2002-2009 arasındaki çalışmaları, yurt içi ve yurt dışı özel koleksiyonlarda ve çeşitli yayınlarda yer almıştır.

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
2 Nisan 2020 22:26
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza