Erzurum'da Bayram Namazı Kılınacak Mı?

Ramazan Bayram Namazı İçin Din İşleri Yüksek Kurulu Açıklama Yaptı...

Erzurum'da Bayram Namazı Kılınacak Mı?


Bayram Namazı Kılınamayacak Tekbirler Getirilecek!


Din İşleri Yüksek Kurulu, COVID-19 salgını sebebiyle camilerde bayram namazı kılınamayacağını ancak her ilin bayram namazı saatinde minarelerden tekbirler getirileceğini açıkladı.


Dinimizde Ramazan ve Kurban bayramları namazlarının meşru kılındığı belirtilen açıklamada Hz. Peygamber (s.a.s.) ve ashabının (r.a.) tatbikatına göre kendine özgü ilave tekbirleriyle birlikte ikişer rekât olan bayram namazlarının daima geniş alanlarda ve cemaatle kılındığı, ardından da bayram hutbesi irad edildiği ve bu hususta bir icma olduğu hatırlatıldı.

Öte taraftan fıkıh mezheplerinin, bayram namazının hükmü ve bu ibadetin tek başına kılınıp kılınmayacağı konusunda farklı görüşleri olduğu ifade edilen açıklamada, “Kendilerine cuma namazı farz olan kimselere bayram namazı kılmak Hanefîler’e göre vâcip, Şâfiîler’e göre sünnettir” vurgusu yapıldı.

Erzurum'da Bayram Namazı Kılınacak Mı?

Balkon ve Pencerelerden Tekbirlere Eşlik Edin

Diyanet açıklamasında, “Halkımızın da tıpkı önceki bayramlarda olduğu gibi gerekli temizliğini ve diğer hazırlıklarını yapması, giyim kuşamına özen göstermesi ve güneşin yükseldiği o bayram namazı vaktini heyecanla, dualarla, zikirlerle beklemesi uygun olacaktır. Böylece bayram namazını cemaatle kılamamanın hüznünü, bayram namazı vaktine sağ salim ulaşmış olmanın sevinci ve şükrü ile Allah’ın huzuruna durarak giderebilecektir. Minarelerden okunan tekbirlere eşlik ederek o günün bayram günü olduğunu ailesiyle birlikte idrak edecektir. Yukarıda açıklandığı gibi dileyen kardeşlerimiz bayram namazı niyetiyle, dileyenler de duha/işrak (kuşluk) namazı niyetiyle namaz kılabileceklerdir.”

Kaynak: TRT Haber

Görsel Kaynak: Nihat Kılıçoğulları

Yorum Yazın