ERZURUMLU ÜNLÜLER

Abdülmecit'in Huzuruna Kabul Ettiği Erzurumlu Aşık Erbabi!

Abdülmecitin Huzuruna Kabul Ettiği Erzurumlu Aşık Erbabi!
Abdülmecit'in Huzuruna Kabul Ettiği Erzurumlu Aşık Erbabi!

Curasıyla Kahvehanelerde Şiirler Terennüm Eden Aşık!

Asıl adı Hüseyin Farki olan bu saz şairimiz Erzurum'un Karaz köyünde Dünya'ya gelmiş olup 1220-1300 (1805-1884); yılları arasında yaşamıştır.

Konyalı Veli Efen­di'nin oğlu olan Hüseyin Farki kendisine şeyhi tarafından Erbab denildiği için Erbabi takma adını kullanmıştır. Sultan Abdülmecit zamanında bir ara İstanbul'da bulunan, hatta huzura da kabul edilen Erbabi, askerlik hizmetini bitirince memleketi Erzurum'a dönerek, çardaklı kahvehanelerde curasıyla şiirler terennüm ettiği aktarılıyor.

Çağdaşlarından Erzurumlu Emrah, Tokatlı Nuri, Aşık Dertli gibi Erbabi'nin de şiirlerinden, yaşadığı devrin temayüllerine uygun olarak Divan Edebiyatı'na yabancı olmadığı yabancı kelimeye terkipler, Divan teşbihleri, kullanarak hem aruz hem hece vezniyle yazdığı anlaşılmaktadır.

Cura Nedir?

Cura bağlama ailesinde en ince ses veren çalgıdır. Çeşitli boylarda curalar bulunmakla birlikte, bugün yaygın olarak iki türlü kullanılmaktadır. Tambura curası, bağlama curası. Bağlama curası, tambura curasına göre biraz daha büyük boyutlardadır.

Bağlama ailesinin en ince ses veren çalgısı olan cura hem tezene hem de parmak ile (şelpe) çalınır. Genellikle eğe olmak üzere Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde görülmektedir.

Cura Türk Halk Çalgıları Topluluğu içinde solo, eşlik grup ve topluluk çalgısı olarak değerlendirilebilir.

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
15 Ocak 2017 00:00
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza