Erzurum’da Bundan Tam 55 Yıl Önce Çıkan Bir Yangın ve 65 Şehit!

Erzurum Dumlu'da 1966 Bir Yangın ve 65 Şehit

Erzurum’da Bundan Tam 55 Yıl Önce Çıkan Bir Yangın ve 65 Şehit!

Şüheda Otağı Erzurum’da Yaşanan Acı Olay!


7 Aralık 1966’ya gidiyoruz. O gece Erzurum Yeşildere 247. Piyade Alayı koğuşunda vuku bulan yangın ve 64 vatan evladının şehadet şerbeti içmesi…
 

Bu içeriği sayfalarımıza Bafra Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği paylaşımından aktarıyoruz.


Vatan savunmasında sivil-asker binlerce insanın hayatını kaybettiği Erzurum, şair ve yazarlar tarafından “Şüheda Yurdu” olarak tarif edilirken, 1966 yılında 65 Mehmetçik’in şehit düştüğü facia ise, hafızalardaki tazeliğini halen daha koruyor.

Erzurum’da Bundan Tam 54 Yıl Önce Çıkan Bir Yangın ve 65 Şehit!

Erzurum’da Sıfırın Altında 40 Derecede Patlama!

Erzurum’un Dumlu bucağında konuşlu bulunan 247. Piyade Alay Komutanlığı’nda, 8 Aralık 1966’da meydana gelen bir patlamada, 65 Mehmetçik’in yanarak şehit olduğu öğrenilirken, faciaya, erlerin yattığı koğuştaki benzin bidonunun neden olduğu ifade edildi.

Hava sıcaklığının, sıfırın altında 40 dereceye kadar düştüğü bir gecede meydana gelen patlama, vatani görevini yapan 65 Mehmetçik’e şahadet rütbesi kazandırırken, Dumlu ve yöresini ise ‘Şüheda Mekanı’ haline getirdi.

Erzurum Dumlu'da 1966 Bir Yangın ve 65 Şehit

Patlamada şehit düşen 65 Mehmetçik için Erzurum’da on binlerin katıldığı bir cenaze töreni düzenlenirken, şehit erlerin tamamı Dumlu bucağına bağlı Gökçedere’de toprağa verildi.

Erzurum’daki cenaze törenine, sivil ve askerlerden oluşan devlet ricali katılırken, 65 Mehmetçik için Ankara’da, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’de de özel bir tören düzenlendi. Bu olay, İstanbul ve Erzurum basınının manşetlerinden günlerce inmezken, Erzurum, binlerce şüheda gibi, yanarak şehit düşen 65 Mehmetçik’i de, büyük bir gurur ve şerefle bağrında barındırıyor.

Yorum Yazın

Erzurum Portalı İnstagram
Bizi İnstagramdan Takip Edin

Erzurum hakkında ihtiyaç duyduğunuz bilgilere ulaşmanın kolay yolu. Bizi Instagram hesabımızdan takip edin.

Kapat