ERZURUMLU ÜNLÜLER

Erzurumlu Ethem Baba!

Erzurumlu Ethem Baba!
Erzurumlu Ethem Baba!

Şeyh İbrahim Ethem Erzurumi Kimdir?


Asıl adı İbrahim, mahlası ise Ethem'dir. İcazetnamesinde Şeyh İbrahim Ethem Erzurumi, halk arasında ise Ethem Baba olarak bilinir.


1836 yılında Erzurum'da dünyaya gelmiştir. Babası Şeyh Muhammed Esibi'dir. Şeyh Muhammed Nesibi Afganistan'dan göç ederek Erzurum'a yerleşmiştir.

Küçük yaşlarda medrese eğitimi görmeyen İbrahim Ethem, rüyalarında Peygamber efendimiz (S.A.V)'den aldığı dini bilgi ve Batini ilmiyle olgunlaşıp kemale erdikten sonra kendini ibadet ve taate verdi.

Bir gece rüyasında Hz.Ali (R.A) tarafından icazet alması için Sivas'a gidip Şemsi Suzi Hazretlerine talebe olması emir olunur. İbrahim Etmem yola düşer ve günler sonra Sivas'a varır. Şemsi Suzi Hazretleri İbrahim Ethem'in gelişini sezilmemiş ve onun için Halvet odasını hazırlatmıştır. Şemsi Suzi Hazretlerinin emri ile Halvete giren İbrahim Ethem yapılan dualarla karanlık ve dar bir yerde inzivaya çekilir. Halvet süresi kırk gündür zaruret olmadıkça dışarıya çıkarılmaz kimse ile görüştürülmez. Gece ve gündüz zikir ve tevekkülle meşgul olunur. Aradan üç gün geçmiştir ki Şemsi Suzi Hazretleri Halvet odasına girerek İbrahim Ethem'in bu süre içerisinde gördüğü rüyaları dinler Halvetten
çıkararak icazetini verir.

Diğer öğrenciler ""Hocam Halvet süresi kırk gün olmasına rağmen neden İbrahim Ethem'i üç günde çıkardınız bunun hikmeti nedir?"" diye sorarlar.Şemsi Suzi Hazretleri ise onun icazetini Hz. Resulullah imzaladı, bende verdim der. İbrahim Ethem'i insanlara nasihat edip Resulü Ekrem (S.A.V)'güzel ahlakını,doğru yolu anlatmak, hal ve hareketleriyle İslamiyet anlatmaya ve halkı irşat etmek üzere Narman'a gönderir.

Narman'a gelen İbrahim Ethem Nakşibendi ve Kadiri Tarikatlarına Şeyhlik eder. Bunu zamanından intikal eden yaşlı kişiler ve mezar taşındaki: ""Tarikimiz Nakşibendi,Mesleğimiz Halveti edebimiz Kadiridir biz Muhammed ümmeti oniki tarikatta vardır Şeyhimizin hidmeti"" Diye yazılı iki satırlık yazıdan anlaşılmaktadır.Geçimini ayakkabı tamirciliği ile sağlayan İbrahim Ethem belirli gecelerde meclisinde hazır bulunan müritleriyle Allah'ı Taala'yı (C.C) zikretmekle meşgul oldu. Manevi bir haz içerisinde halkı irşad etti. Aralarında halk arasında çok tanınan Avni mahlasıyla Abdullah hoca ve Molla Recep'inde bulunduğu çok sayıda mürid yetiştirdi. Manevi ilminden büyük ölçüde Narman halkı faydalandı. Batıni ilmini iyi bilen İbrahim Ethem gene kendisi gibi ilim sahibi olan Samikale'li Aşık Sümmani,Sanamerli Ahmet Baba,Kıhdikli (Tuztaşı köyü) Ali Baba ile bu ilim sayesinde birbirlerini görmeden istişarelerde bulunurlardı.Keğanili (Mahmut Çavuş Köyü) Hafız Mustafa hoca ve ışıklı pehlivanla da yakın münasebetleri vardı.Keramet ehlide olan İbrahim Ethem'in çok sayıda kitap ve beyitleri olmasına rağmen Birinci Dünya savaşı sırasında yakılarak imha edilmiştir. Onun beyitlerini bilen kişilerinde ölmesi nedeniyle günümüze kadar bu beyit ve eserlere ulaşılamamıştır.1916 yılında Narman'da vefat eden İbrahim Ethem'in hayatta olmayan Ahmet,Mehmet,Ömer isminde üç oğlu Esma isminde de bir kızı dünyaya gelmiştir.Torunları ise halen Narman'da ikamet etmekte,bir kısmı ise İstanbul ve Bursa'ya göç etmişlerdir.

Türbe Narman ilçe merkezinde Camii kebir, Camii sağır ve Tuzla Mahallelerinin birleştiği noktada bulunmaktadır.İlçe merkezinde yol açma çalışmaları nedeniyle birkaç kez Karayolları ekiplerince yıkılmak istemiştir fakat torunları ile ilçe halkının itirazları sonucu yetkililerle yapılan müzakereler sonucunda yolun; Türbenin her iki yanından açılmasına karar verilmiştir. Türbenin mimari bir özelliği olmamasına rağmen 1995 yılında yapılan restorasyonla son hali verilmiştir."

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
15 Ocak 2017 00:00
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza