ERZURUMLU ÜNLÜLER

Türk Basketboluna Damga Vuran 12 Dev Adamdan Biri Erzurumlu!

Türk Basketboluna Damga Vuran 12 Dev Adamdan Biri Erzurumlu!
Türk Basketboluna Damga Vuran 12 Dev Adamdan Biri Erzurumlu!

Lise Yıllarında Başlayan Basketbol Aşkı İle Dadaş Ene!

Birçok yorumcunun, ‘Şut atma tekniği filme alınıp, spor okullarında ders olarak okutulmalı’ dedikleri Türk Basketboluna bir dönem damga vuran 12 dev adamından biri Orhun Ene 1967 Erzurum doğumludur.

Enfes bir bileğe sahip olan oyun kurucu Orhun Ene, 1985'te dünya ikincisi olan Galatasaray lisesi takımında yer aldı. 2001’de Avrupa ikincisi olan milli takımın kaptanıydı. İşte Orhun Ene’nin hayatı.

Orhun Ene Kimdir?

1967 yılında Erzurum’da doğan Orhun Ene, Türkiye basketbol milli takımında oyun kurucu olarak görev yaptı. Eski Milli basketbolcu Zeynep Gül Onay ile evli olan Dadaş Ene’nin 2 oğlu var.

1.87 boyunda olan Orhun Ene, Ortaköy, Eczacıbaşı, Paşabahçe, Fenerbahçe basketbol takımlarında oyun kurucu olarak yer almıştır. Ardından, 1993 yılında Ülkerspor’a transfer olmuştur. Ülkerspor’da 4 sezon basket oynamış ve Avrupa Ligi’nde takımı ile önemli galibiyetlere imza atmıştır.

12 Dev Adamdan Biri Erzurumlu Orhun Ene

3 Yıl Basketbola Ara ve Tekrar Dönüş…

1997 yılında Galatasaray’a transfer olan Ene, 2000 yılında Basketbolu bırakma kararı almış ardından, tekrar basketbola dönmüş ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile anlaşıp 2003 yılına kadar burada basketbol oynamıştır.

3 kez lig şampiyonluğu yaşayan Orhun Ene, bunlardan ilk ikisini 1988-1989 yılında Eczacıbaşı ile, 1995 yılında ise Ülkerspor ile elde etmiştir. 1990 ile 1992’de Paşabahçe’de, 1993 yılında Fenerbahçe’de, 1994-1996 yıllarında ise Ülkerspor ile Playoff finali oynamıştır.

202 Defa Milli Formayı Giydi ve 12 Dev Adamdan Biri Oldu…

202 karşılaşmada Milli Takım forması giyen Orhun Ene 1993, 1995, 1997 ve 2001 yıllarında Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Türk milli takımının oyun kurucusu pozisyonunda salonda yer almıştır.

Türkiye’nin yetiştirdiği değerli basketbolculardan biri olan Ene, 12 Dev Adam olarak anılan efsane basketbol jenerasyonunun takım kaptanı olarak görev yapmıştır.

O dönemki takımın Avrupa ikincisi olmasında katkısı büyüktür. Basketbol oynadığı dönemde, kariyerini zirveye kadar taşımış ve koçluğa başladıktan sonra da önce Antalya Büyükşehir Belediyesi sonra da Banvit takımlarında önemli başarılara imza atmıştır.

Kararlılığı ve azmi ile dikkat çeken Ene, Darüşşafaka ve TOFAŞ’ta başarılarını sürdürmüştür. Şu an TOFAŞ Basketbol takımının baş antrenörü konumundadır.

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
2 Haziran 2019 15:02
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza