ERZURUM MEDRESELERİ

Diğer Medreseler

Diğer Medreseler
Diğer Medreseler

Sultaniye Medresesi


20. yüzyılın başlarına kadar ayakta olan bu Medrese, 1. Dünya Savaşı sıra­sında tamamen yıktırılmıştır.

Günü­müzde Lala Paşa Camisi ile Yakutiye Medresesi arasındaki alanda olması gereken bu medresenin yanında, zaviye- tekke denilen ve bu medre­seye bağlı bir bina bulunmaktaydı.

Lala Mustafa Paşa Mektebi (Kâbe Mescidi)


Küçük yaştaki çocukların eğitildiği sıbyan mektepleri OsmanlI döneminde hemen her mahallede çok yaygındı. Evliya Çelebi de Seyahatname adlı eserinde Lala Mustafa Paşa ve Caferiye mekteplerinden bahset­mektedir.

Mimari yönden dikkat çeken tek örnek ise Lala Paşa Camisi ile Yakutiye Medresesi arasında yer almış olan ve Kâbe Mescidi olarak anılan mekteptir. 1983 yı­lında belediyece yıktırılan bu yapının, eski temeller üzerine tek kubbe ve içerisinde mihrabıyla birlikte inşa ettirildiği ve Lala Paşa Külliyesi'nin bir parçası olduğu an­laşılmaktadır.

Kadıoğlu Medresesi


İspir ilçe merkezinde bulunmaktadır. Kadı- zade şöhretiyle tanınmış Mehmed Efendi tarafından 1725-1726 yıllarında yaptırıl­mıştır.

Girişin, kuzeydoğu köşeye alındığı medrese, revaksız bir düzenlemeye sahiptir. Sivri kemerli girişin sağında (batıda) bir müderris odası, bir tonozlu boşluğa açılan köşe hücresi ile doğuda dikdörtgen planlı ve beşik tonozlu dört oda, güneyde biri oldukça büyük, toplam on hücreden oluşmaktadır. Giriş kapısı ve çevresi düzgün kesme taş, diğer yanları moloz taş örgülü olan medresenin avlusu, 1920x22.90 m boyutlarındadır.

Kaynak: Erzurum Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
16 Ocak 2017 01:33
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}