TÜRBE VE KÜMBETLER

Üç Kümbetler Hakkında Ne Biliyoruz?

Üç Kümbetler Hakkında Ne Biliyoruz?
Üç Kümbetler Hakkında Ne Biliyoruz?

Boğa Boynuzları Arasında İnsan Başı İşlemesi İle Üç Kümbetler!

Üç kümbetlerin, Anadolu'da bulunan anıt mezarlar arasında, en güzel örneklerden olduğu ifade ediliyor.

Üç kümbetten en büyüğünün Emir Saltuk'a ait olduğu ve 12. yüzyılın sonlarında yapıldığı sanılmaktadır. Diğer kümbetlerin kime ait oldukları bilinmezken bunların da 14. yüzyılda inşa edildikleri tahmin edilmektedir.

erzurum portalı üç kümbetler

Milli Eğitim Bakanlığı 1956'da Onartmış...

Kümbetlerin yanında bulunan kare şeklindeki küçük yapının ne olduğu konusunda ise farklı görüşler bulunmaktadır. Bunun da bir kümbet veya mescit olduğu belirtilmektedir. Üç Kümbetler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından I956 yılında onartılmıştır.

Emir Saltuk Kümbeti

Kesme taştan yapılmış olan bu kümbet, sekizgen gövdeli, yüksek kasnaklı ve üzeri kubbe ile konik karışımı basık bir külahla örtülüdür.

erzurum portalı üç kümbetler

Boğa Boynuzları Arasında İnsan Başı İle Dikkat Çekiyor...

İki kesme taştan yapılan kümbetin üçgen alınlıklarında, yuvarlak kemerli nişlerinde boğa, yılan, yarasa, kartal gibi hayvan kabartmaları bulunmaktadır. Bu kabartmalar, Orta Asya Türk takvimlerinde yer alan burç figürlerini andırmaktadır. Nişlerden birinin içerisindeki boğa boynuzları arasında insan başı işlemesi dikkat çekmektedir.

Emir Saltuk Kümbeti'nin sekiz cephesinin dört yüzünde birer çift pencere yer almaktadır. Kümbetin, kuzey yönünde bulunan saçaklan üzerinde geometrik bezeme ile çiçek ve hayvan figürleri görülmektedir.

erzurum portalı üç kümbetler

İkinci Kümbet

Emir Saltuk Kümbeti'nin Güneydoğusunda bulunan ikinci kümbetin alt kısmı, kare planlı ve on iki cephe­lidir. Bu kümbet, gri renk­te bir taştan yapılmıştır. Üstte bir küçük, altta ise oldukça bezemeli üç bü­yük penceresi bulunmak­tadır. Bu kümbetin güney cephesindeki penceresi aynı zamanda mihrap görünümündedir.

erzurum portalı üç kümbetler

Üçüncü Kümbet

İkinci kümbete 4 metre uzaklıktaki üçüncü küm­bet yöresel keyek taşından yapılmıştır. Üçüncü kümbet, on iki cepheli ve dört pencerelidir. Kuzey yönünde giriş kapısı bulunan kümbetin, iç kıs­mında oldukça güzel bezenmiş mihrabı yer al­maktadır. Kümbetin üzerini örten konik külahın kasnağında Emir Saltuk Kümbeti'ne benzeyen süslemelere yer verilmiştir.

Kaynak: Erzurum Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
14 Ocak 2019 21:03
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}