32 Kişinin Hayatını Kaybettiği 25 Ekim 1993 Yavi Katliamı ve Erzurumluların Ayağa Kalkması!

25 Ekim 1993'te Erzurum Çat İlçesine Bağlı Yavi Beldesinde PKK Tarafından Düzenlenen Katliam Ve Erzurumluların Sokağa Dökülmesi

32 Kişinin Hayatını Kaybettiği 25 Ekim 1993 Yavi Katliamı ve Erzurumluların Ayağa Kalkması!

Erzurum'da Yavi Katliamı!

25 Ekim 1993'te Erzurum Çat İlçesine Bağlı Yavi Beldesinde PKK Tarafından Düzenlenen Katliam Ve Erzurumluların Sokağa Dökülmesi...

25 Ekim 1993 günü saat 19.30 sıralarında yaşları 20-25 arasında değişen ve gasp ettikleri kamyonetle Yavi Beldesine gelen PKK'lı grup televizyon haberlerini seyretmek için kahvehanede toplanan insanlara yaylım ateşi açtı. Savunmasız insanlara karşı yapılan bu hain saldırıda 32 kişi hayatını kaybederken, 50 civarında kişi yaralandı.

Görgü Tanıklarının Dilinden Yavi Katliamı!

Yavi katliamından sağ kurtulan Necmi Köse ve Köksal Aktaş; köye jandarma geldiğini ve kimlik kontrolü yapılacağının söylendiğini ve dışarı çıktıklarını, daha sonra jandarma kılığındaki PKK'lıların üzerlerine ateş açmaya başladığını belirtti. Abdullah Duman ve Recep Dursunoğlu'na göre ise, kamyonla gelen asker kıyafetli 4 kişi kahvehaneye geldi ve vatandaşlar onlara çay ikram etti. Bu 4 kişi daha sonra köydeki diğer gençleri de kahveye çağrılmasını istedi. Onların da gelmesinin ardından "Biz PKK'lıyız, burası da Kürdistan toprakları" diyerek yaylım ateşi açtılar ve olay yerini terk ettiler.

Yavi katliamı şehitlerinin cenazelerin kaldırılmasından sonra meydanda toplanan Erzurumlular "Orduya güvenmiyoruz, silah verin biz kendimizi koruyacağız.", "Hükümet istifa" ve "PKK'ya ölüm" sloganları atarak protestoda bulundu.

Yavi Katliamı Sonrası Erzurumluların Onbinleri Aşan Protestosu

27 Ekim günü Erzurum Atatürk Üniversitesi öğrencileri sabah saatlerinde hain saldırı için protesto yürüyüşü düzenledi. İşyerlerini kapatarak yürüyüşe katılan Erzurumlular ile birlikte sayısı 10 bini aştı.

1992-1993 yılları terörün özellikle köylere sıçradığı yıllardır. Erzincan'ın Başbağlar köyü, Muş'un Muratgören köyü ve Erzurum'un Yavi Çiçekli köyleri bu saldırılara maruz kalan köylerden sadece birkaçıdır. Köylere ve ilçelere yönelik olan peş peşe saldırılar halkın tahakküm ve tahammül sınırlarını zorlamıştır. Erzurum halkı 25 Ekim 1993 tarihinde Çiçekli köyü saldırısından sonra sokaklara inerek, Atatürk Üniversitesi ve Cumhuriyet Caddesi'nde toplanmıştır. Kalabalık grup sloganlar eşliğinde Mahallebaşı semtine doğru yürümeye başlamıştır. dönemin valisi Oğuz Berberoğlu askerden yardım istemekle beraber ayaklanan halkı sakinleştirmek için de halka silah dağıtılacağını açıklamıştır. Erzurumluların durdurulamaz ilerleyişi dönemin sevilen isimlerinden Naim Hoca'nın katkılarıyla zorla durdurulabilmiştir.

Yavi Şehitleri

1. Abdulbaki YILDIZ

2. Abdulgani AKDENİZ

3. Ahmet KOÇOĞLU

4. Ahmet KÖÇER

5. Ahmet PEKCAN

6. Alaettin AKDENİZ

7. Ali KARAPINAR

8. Bünyamin YEŞİL

9. Dursun YAŞAR

10. Hacı BİLİR

11. Hacı YAVİLİOĞLU

12. Hacı Ali NEHİR

13. Hamit TURHAN

14. Hikmet ÇİMEN

15. Hulusi MENTEŞE

16. Kamil TİRYAKİ

17. Kurbani YEŞİL

18. Mehmet POLAT

19. Muhlis MENTEŞE

20. Rasim YAVİLİOĞLU

21. Salih SUNAR

22. Selahattin KÖSE

23. Selami DURSUNOĞLU

24. Selami KUDRET

25. Sıddık BİRGÜL

26. Sinan ŞİMŞEK

27. Şeref KÖSE

28. Tahsin POLAT

29. Yusuf ŞAHAN

30. Yusuf YAVİLİOĞLU

31. Zülküf POLAT

32. Lütfü İhsan POLAT

Yorum Yazın

Erzurum Portalı İnstagram
Bizi İnstagramdan Takip Edin

Erzurum hakkında ihtiyaç duyduğunuz bilgilere ulaşmanın kolay yolu. Bizi Instagram hesabımızdan takip edin.

Kapat